| hUnTERRRRRR a întrebat:

Daca am 4 gb ram si imi cumpar placa video de 2 gb e vreo problema?

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Nu au legatura una cu alta. Doar procesorul si placa de baza pot crea probleme. Se poate produce fenomenul de bottleneck daca sunt mai slabe.

| hUnTERRRRRR explică (pentru Salontanul):

O placa video radeon r7 250x 2 gb e ok cu un Intel celeron g1820?

| hUnTERRRRRR explică (pentru Salontanul):

Pe game debate au 5 stele amandoua zic ca is ok

| Salontanul a răspuns (pentru hUnTERRRRRR):

De functionat va functiona doar ca nu la capacitate maxima. Oricum nu vei simti. Va merge pentru ce ai nevoie (probabil jocuri).

Bula
| Bula a răspuns:

Problema nu va fi, dar viteza calculatorului va fi dat de "veriga ceea mai slaba" din calculator (CPU, memoria RAM, GPU). Daca folosesti programe "puternice", unul din aceste elemente poate sa fie suprasolicitat, iar celalalte elemente vor sta in asteptare pana ce "veriga slaba" se elibereaza.

In cazul calculatorului tau, "veriga slaba" este procesorul Celeron, care este destul de slabut pentru a face foarte multe calcule in scurt timp.
In Task Manager poti vedea oricand, grafic, nivelul de incarcare a CPU si memoria RAM, care trebuie sa fie cat mai mic, iar daca ajunge la 100% pentru timp indelungat (caracteristic procesoarelor Celeron), atunci calculatorul trebuie repornit, respectiv evitata folosirea mai multor programe mari deodata.

| Sn4k3 a răspuns:

N-are treaba procesorul cu placa video, doar sa nu fie prea slab si placa video prea buna.