| DonMoldo a întrebat:

Daca am 8 GB 4x2 pot mai pune încă 4x2 daca au aceași frecvență am 4 sloturi pe placa de baza.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da, poti pune, daca placa de baza poate gestiona 16Gb.
Citeste atent manualul placii de baza, acolo este descris si in ce ordine- si ce memorii poti monta.

| NLS a răspuns:

Bineinteles ca poti, daca ai 4 sloturi SI DACA PLACA DE BAZA SUPORTA 16GB.
Cauta in manualul ei.

Vezi ca si latenta (CL) a placilor pe care le cumperi trebuie sa fie identica cu a placilor pe care le ai deja.

Ordinea de care spune Bula conteaza doar cand montezi 2 placute.
Cand sunt toate 4, e absolut irelevanta ordinea, pentru ca toate au aceleasi specificatii.

Cand ceva difera, de exemplu 2 placi au cate 8 GB fiecare, iar 2 au cate 4 GB fiecare, sau au frecvente diferite, sau latente diferite, atunci conteaza ordinea, si inca mult. Si s-ar putea chiar sa nu functioneze, daca placa de baza nu reuseste sa sincronizeze latentele.

| UserRo10 a răspuns:

Cauta prima data pe net placa de baza si vezi cati gb suporta maxim. In teorie poti pune linistit sau poti pune 2x8 daca te tine bugetul si placa de baza