| Ibrahimovic a întrebat:

Daca am facut un abonament la telefon la Telekom de 3 luni (abonament pe 2 ani) si vreau sa renunt la el ce se intampla? Pur si simplu nu mai platesc factura? Raman cu telefonul?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ca sa renunti la abonament trebuie sa il reziliezi si sa platesti taxa lor de reziliere care probabil ar trebui sa acopere cei 2 ani de contract.

Daca pur si simplu te hotarasti tu sa nu mai platesti ai sa ai pe cap o firma de recuperari care intr un final te va da in judecata si se va ajunge si la executare silita.

Tu credeai ca ai dat lovitura luand un telefon la pret de abonament si pe urma sa dai tz. eapa? Crezi ca esti primul smecheras care incearca treaba asta?

| Ibrahimovic explică (pentru suntserios):

Nu ca m-ar interesa foarte mult telefonul, era un detaliu in plus. Nu-mi pasa ca trebuie sa-l inapoiez sau nu. Chestia e ca am gasit o oferta mai buna la alt operator si vreau sa renunt la contract.

8 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
Ar fi frumos nu? din pacate ai semnat un contract si trebuie sa -l respecti...
Uite ce am gasit.
http://www.avocatnet.ro/......rilor.html
In cel mai rau caz, te poti adresa la relatii cu clientii de pe telefon.
O zi buna:)

| untu a răspuns:

De ce tocmai ai facut asta? Trebuie sa astepti sa treaca 2 ani si apoi sa renunti conform contractelor de abonament! Daca renunti acum, ei vine sa va ia telefonul, cablul telefonic si pe deasupra ca trebuie sa platesti o despagubire pentru ca l-ai facut sa vina la tine si sa-si piarda timpul cu lucrul degeaba in valoare de 1-2 milioane de lei vechi! Apropo v-a facut o oferta de abonament cu reducere? Sau sa spui sa negociezi cu o oferta noua, renunta la abonament, telefonul ramane dar il vei folosi in cazuri urgente, daca formezi numarul de telefon cuiva platesti dublu!( abonamentul fiind 0 lei).

| suntserios a răspuns (pentru untu):

De unde spanaci scoti aberatiile alea?

Tu chiar crezi ca vine careva sa iti ia telefonul de acasa si cablul si sa iti mai ceara si bani ca au venit?

| untu a răspuns (pentru suntserios):

Tu de ce te bagi? Ai inteles gresit in legatura cu asta! Cei de la telefoane vin si ia telefonul si cablurile si sa-ti faca un raport (proces verbal) pentru a-l tocmi motivul intreruperii abonamentului la director sau la patron! Patronul sau directorul stabileste si ia hotarari daca poti sa platesti despagubiri sau nu!

| suntserios a răspuns (pentru untu):

Visezi telefoane fixe si cabluri prietene. Aici e vb de telefonie mobila, mai citeste intrebarile inainte sa raspunzi

| untu a răspuns (pentru suntserios):

Pai de ce nu a spus asa? Putea sa spuna ca e vorba de telefonie mobila de la TELEKOM ( fost COSMOTE) sau telefonie fixa de la TELEKOM (fost ROMTELECOM)!

| Vyoleta_Marya_1996 a răspuns:

Nu... clar nu iti ramane telefonul