| Cosmindanut a întrebat:

Daca am memorii ram ddr2 inseamna ca placa de baza e ddr 2?
Ca vreau sa-mi cumpar o placa video.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Placa de baza si memoriile trebuie sa fie ambele de aceeasi generatie.

Orice placa video va functiona daca este buna si incape in slot-ul placii video (PCIe16 sau AGP).
Probleme pota parea doar daca "incarci" rapid cu semnal placa video, ceea ce la placa DDR2 nu e cazul.

Ca urmare, pentru internet si alte utilizari "normale" poti cumpara ORICE placa PCIe sau AGP (care se potriveste in placa) ieftina, cu memorie de 256Mb pana la 1-2Gb, toate vor functiona.
Le poti gasi second hand la preturi pana la 100 lei, doar trebuie sa cauti un pic (service-uri, anunturi publicitare etc.).
Recomand sa fie incercata inainte sa platesti.

| anonimg a răspuns:

Dacă ai o placă de bază DDR2 obligatoriu și memoria RAM este tot DDR2.
În locul tău nu aș învesti bani într-o nouă placă video.
Pe site-ul www.samwise.ro se găsesc kit-uri pe DDR3. Kit-ul este format din placa de bază procesor și memorie RAM pusă pe ea. Un astfel de kit poți să montezi pe calculatorul tau, și să păstrezi hdd-ul, sursa și carcasa. Kit-ul este deja asamblat, iar procesorul este dat deja de ei cu pastă termoconductoare.
Prețul unui astfel de kit diferă în general în functie de ce fel de procesor este pus pe el. Un kit (adică sistem) pe DDR3 ajută mult mai bine placa video pe care o ai acum.

| anonimg a răspuns (pentru anonimg):

Kit-urile de care vorbesc le găsești în rubrica "componente calculator", și sunt produse second-hand, dar funcționale și cu garanție.
https://www.samwise.ro/catalog/kit-uri-5/filtru-tip-memorie-ddr3-47

| Cosmindanut explică (pentru anonimg):

Nu am o placa video pe calculator e integrata in procesor

| anonimg a răspuns (pentru Cosmindanut):

Am înțeles.
Trebuie să îți faci socoteala și să vezi dacă îți permiți să iei un kit pe DDR3 așa cum am zis mai sus. Va merge mult mai bine un pc cu DDR3 decât DDR2.
Trebuie să fie vezi să fie complet kit-ul:
-placa de bază
- procesor cu cooler
- memorie RAM.
Unele kituri se vând fără memorie RAM. Altele se vând fără cooler pentru procesor. Și va trebui să le cumperi separat.
Orice kit ieftin cu DDR3 este mai bun decât DDR2.

| NLS a răspuns:

Da detalii despre placa de baza si procesor.
Daca nu stii unde sa te uiti, instaleaza CPU-Z si GPU-Z, sau HWinfo64.

https://www.cpuid.com/downloads/cpu-z/cpu-z_1.87-en.zip

https://www.techpowerup.com/download/techpowerup-gpu-z/

https://www.hwinfo.com/download/
(de preferat, alege varianta din mijloc, Portable, click pe butonul verde - apoi - Local US)

Placa video se alege in functie de puterea procesorului.
Daca alegi una prea slaba sau prea puternica, va aparea fenomenul de bottleneck (gatuire).

GPU bottleneck apare cand procesorul e mai puternic, si proceseaza datele necesare mai repede decat poate placa video sa le afiseze pe ecran (asta presupune ca placa video e in full load).

CPU bottleneck apare cand procesorul e (semnificativ) mai slab decat placa video, si nu poate procesa informatia ceruta, placa video fiind nevoita sa "astepte" dupa el.

Dintre cele 2, a doua varianta e mai putin dorita, si se poate uneori rezolva prin overclock + racire mai buna, inchiderea proceselor din fundal si blocarea serviciilor inutile, etc

| NLS a răspuns:

....Generatia RAM-ului nu influenteaza in mod direct alegerea unei placi video, desi sper ca iti dai seama ca daca ai un PC din 2008 cu 2GB DDR2 nu are sens sa visezi macar la o GTX 2060.

Nu ca n-ar merge fizic, dar procesorul pe care ipotetic ma gandesc ca il poti avea, o trage in jos de nu se vede.
La fel generatia conectorului PCIe, (care - da doamne sa fie PCIe 2.0 in cazul tau.)