| mihaiwz98 a întrebat:

Daca am o placa de baza Asus p8h61 m lx3 r2.0 si o placuta de ram 4gb ddr3 1333mhz mai pot adaugă orice alta plăcută de ram sa fie compatibile? Kingston Kingmax hyperx cu radiator 4 sau 8gb 1333mhz merg?
Dar daca iau o plăcută 1600mhz vor mai fi compatibile? Se va face downclock?

Răspuns Câştigător
| virusake a răspuns:

Te salut!

Poti cumpara ce DDR3 vrei tu si va functiona pe acea placa de baza, insa esti sigur ca ai nevoie de atata memorie?
In locul tau, as mai cumpara un modul de 4gb, care va functiona in dual channel cu acesta (un mic spor de performanta) si consider ca un total de 8gb de memorie sunt suficienti daca nu rulezi programe de editare video, modelare 3D, CAD sau ceva ce necesita memorii foarte mari.
Toate memoriile de tip DDR3 pe care le gasesti, de baza vor functiona la 1333 MHz si latenta 9, frecvente superioare si/sau latente inferioare pot fi obtinute prin overclock, oricum, sporul de performanta de la 1333 la 1600 e neglijabil, ai nevoie de cresterea tensiunii de cele mai multe ori si risti de pomana sa obtii BSoD-uri cand ti-e lumea mai draga.

Iti recomand sa descarci un soft care se numeste CPU-Z si sa verifici frecventa si latenta la care functioneaza memoria pe care o ai acum.

In sensul asta iti recomand o memorie cu un pret foarte bun:
...-rank-15v/

3 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Recomandat este sa ai placutele cu aceeasi frecventa si latenta. O sa mearga si cu placuta la 1600 dar sunt unele cazuri in care apar incompatibilitati din cauza frecventelor diferite.

Pe placa ta de baza poti pune 16 GB Ram maxim.

| mihaiwz98 explică (pentru Intruder19):

Http://www.emag.ro/......DR8SRBBBM/
Asta e compatibila cu placa de baza? Ma gandesc sa scot aia de 4 ca oricum e urata si slaba

| Intruder19 a răspuns (pentru mihaiwz98):

E compatibila.