| Dany_Sf_2000 a întrebat:

Daca am o placa de baza tip memorie DDR3 trebuie si la placa video sa fie GDDR3 sau poate fi si GDDR5?

Răspuns Câştigător
| elevulcuprobleme a răspuns:

Nu, placa video poate sa fie si GDDR5, nu are legatura, memoria DDR3 de la placa de baza de refera la memoria RAM.

3 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

De curiozitate, ai vazut placa de baza cu ddr5?

| Jipa95 a răspuns:

N-are importanta. Placa video poate fi de la DDR pana la DDR5. Doar memoria ram trebuie sa fie de acelasi tip.

| AdrenalinTm a răspuns:

GDDr5 este o denumire pentru memoriile placilor video e ca si cum placile video au proriile resure se de rami functioneaza aproximativ la fel doar ca cica ar fi mai rapizi
una cu alta nu au legaura poti avea rami ddr3 si placa video sa fie gddr 5