| Lucian989999 a întrebat:

Daca am pfc activ pe sursa se mai pot strica alte componente?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Da, PFC-ul activ sau pasiv nu te protejeaza in cazul unei supratensiuni de exemplu.

Vezi aici definitia:
https://www.tpu.ro/......dau-funda/

In schimb, de alte chestii are sursa ta cu adevarat nevoie, pentru ca tu sa dormi in siguranta:

Short circuit protection (SCP),
Overpower protection (OPP),
Overcurrent protection (OCP),
Overtemperature protection (OTP),
Overvoltage protection (OVP),
Undervoltage protection (UVP),"

++ de un brand de calitate, ce foloseste electronica de la un OEM care nu se joaca (adica vorbim despre surse Seasonic, Corsair, Cooler Master, Phanteks, BeQuiet, Silverstone, EVGA, Sirtec, Antec, Thermaltake, Gigabyte, Asus, Cougar, Chiftec, etc)

si nu despre bombe cu ceas precum Delux, Rasurbo, LC-Power, Xilence, Rhombutech, InterTech, chiar si Segotep, etc).

++ sa foloseasca condensatori si alte piese de calitate.

++ modulul de filtraj sa fie bine realizat (tot cu condensatori de calitate).

++ si bineinteles, puterea sursei si amperajul pe linia de 12V sa fie reale, si mai mari decat necesarul componentelor.
E foarte indicat sa ai si o rezerva de circa 20% la ea.

1 răspuns: