| kMirke a întrebat:

Daca am placa video ddr5 si placa de baza ddr4 cu rami ddr4, e adevarat ca placa video nu imi merge la maxim, sau ceva de genul? Sau nu are legatura una cu alta

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Spre deosebire de cei doi neavizati de mai sus eu spun: da. Ideea este ca GDDR4 care rulează la 2, 5 Gbit / s iar GDDR5 lucreaza de la 3, 6 Gbit / s in sus pana la 14 Gbit / s. In aceste conditii este o deosebire care, la anumite jocuri si programe grafice complicate, se va simti. Ideea este ca asta n-are legatura cu DDR4-ul tau asta fiind memoria RAM. Viteza de transfer a slotului PCI-e poate fi GDDR 4 sau 5 ceea ce este total diferit de RAM care a ajuns numai pana la DDR4.

| heddy10 a răspuns:

Nu au legatura, stai linistit.

| udrescuf a răspuns:

Nu are legatura un cu alta. DDR specifica cat de nou este produsul. Cel mai nou este DDR 5