| Sebi0192 a întrebat:

Daca am un i3 550 3.2gH cu soclu 1156 pot pune o placa de baza cu soclu 1151v2 sau 1150?

Răspuns Câştigător
| MajinVegeta a răspuns:

Nu, socket-ul procesorul trebuie sa fie acelasi cu cel al placii de baza.

| Sebi0192 explică (pentru MajinVegeta):

Atuncea inseamna ca trebuie sa iau si procesor nou?

| Salontanul a răspuns (pentru Sebi0192):

Da. trebuie sa iei un procesor care trebuie sa aiba acelasi soclu cu al placii de baza. Mai mult, sunt unele palaci care nu suporta anumite FSB-uri (Front Side Bus) asta fiind viteza de transfer a datelor intre procesor si placa. E adevarat ca astazi este mai rar asa ceva dar se poate intampla.