| Roman_Luissa_1998 a întrebat:

Daca am un laptop si vreau sa pun un windows pe el gasesc oriunde sa mi puna, cam cât îmi ia? Nu am licenta windows.

8 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Banuiesc ca te referi la un service, depinde foarte mult de zona, dar mai mult de 50 de lei nu cred ca e.

| flixbuster a răspuns:

De instalat Windows gasesti usor, in general. De instalat Windows corect/bine gasesti greu. Pretul cel mai intalnit pare sa fie 50 RON.

Nu stiu ce vrei sa faci cu laptop-ul dar daca vrei doar office, multimedia si internet atunci ai putea considera Xubuntu Linux 18.04 ca o alternativa reala (si gratuita) la Windows.

Da, Linux nu este Windows dar pana la urma nici Android sau iOS nu sunt Windows.

| anonim_4396 a răspuns (pentru flixbuster):

Nu Ubuntu 18.04 Bionic Beaver, mai bine Linux Lite sau Xubuntu.
Daca tot intra pe Internet, sa-i mearga si extrem de rapid si sa aiba si familiaritate, deoarece XFCE pe cele doua distributii e facut sa arate ca la Windows.

| flixbuster a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, Xubuntu 18.04 - asta folosesc si eu pe un desktop cu Celeron bazat pe arhitectura Core gen. 4 Haswell (G1820). Nu am fost atent cand am scris, mersi de observatie - am modificat si raspunsul.

Ubuntu 16.04 Unity mergea exceptional pe G1820. Dupa ce am instalat Ubuntu 18.04 Gnome se misca foarte, foarte incet. Am evaluat si restul de optiuni din familia Ubuntu 18.04 si Xubuntu a iesit castigator la raportul viteza/setari default (nu vreau sa stau 3 zile sa fac tweak). Asa, doar pentru viteza, Lubuntu e campion - insa e ceva de lucru cu el sa il faci utilizabil pentru un home user.

| anonim_4396 a răspuns (pentru flixbuster):

Ce coincidenta, eu folosesc pe Celeron G1840. G1820 e ala de 2. 7GHz nu? Singura diferenta dintre ele e ca G1840 e de 2. 8GHz.
Lubuntu e pe LXDE, si ala e un desktop environment foarte bun in ce priveste performanta dar si flexibilitatea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E foarte usor de instalat. Atat ca tu nu ai cunostinte si nu il poti crackui singur.
De obicei intre 50 si 80 lei, depinde acum de service, deoarece unii taxeaza separat bagatul de drivere si office.

| Iunix a răspuns:

Eu îi dădeam 50 de lei pănă când m-am săturat şi învățat singur să-l fac şi culmea că acum windows-ul mă ține mai mult, adică nu merge greu după 6 luni să zicem.
Ultima oară... cred că l-am instalat anul trecut.

| BostanDaniel1974 a răspuns:

Vizioneaza tutoriale pe Youtube si acolo gasesti ce vrei