| Bordea_Marian_1996 a întrebat:

Daca am un RAM cu frecventa de 1066 de MhZ, pot sa iau unul de 800 daca au acelasi DDR?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti dar nu e recomandad pentru ca ram-ul cu 1066Mhz va trebui sa isi reduca frecventa la 800 cel mai bine este sa aiba aceeasi frecventa ca sa nu ai bottleneck

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are rost. Memoria RAM va functiona pe frecventa mai mica, asa ca ia-ti o memorie RAM cu aceeasi frecventa ca actuala, 1066 MHz.

| Bordea_Marian_1996 explică (pentru Ioandelasal):

Faza e ca am o placa de baza DDR2, si nu imi pot permite o placa de baza noua si un procesor nou, si am si un 1 GB RAM, si voiam sa imi cumpar 2 GB, nu stiu daca merita sau nu. PC-ul deja am inceput sa imi faca figuri, cand joc LoL sunt scos din meci aiurea si chestii de genu'. Prefer ca momentan sa imi iau un RAM cu frecventa diferita de cel actual, iar cand imi voi permite ceva mai bun, imi voi lua, oricum mersi de raspuns. Pace!

| RAY a răspuns:

Faza proasta e ca ambele vor merge pe 800 de mhz

| FrateleRobert a răspuns:

Normal.