| Adrianadiafg a întrebat:

Dacă am un router cu 2.4 ghz si 5 ghz viteza de internet va fi împărțită? Sau este viteza full pe fiecare?

3 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Nu prea are sens intrebarea ta, macar stii care e diferenta intre acele frecvente?
https://www.howtogeek.com/......d-you-use/
O simpla cautare pe google rezolva misterul.
"2.4 GHz Wi-Fi will support up to 450 Mbps or 600 Mbps, depending on the class of the router. 5 GHz Wi-Fi will support up to 1300 Mbps.".
Banuiesc ca stii engleza + aria de acoperire este ceva mai mica pe 5ghz.
Depinde ce router si viteza de la provider ai.

| AndreiAndreiP a răspuns:

Ai viteza full pe fiecare.

| frunzarescu a răspuns:

Pe frecventa 2. 4Ghz ai limitare pana la 600Mb/s, iar pe 5Ghz pana la 1300Mb/s.
Viteza de internet este gestionata automat de router pentru fiecare dispozitiv. Adica, un dispozitiv conectat dar inactiv va primi viteza foarte mica la internet, iar unul conectat si activ (adica face upload si/sau download) va primi viteza maxima suportata de acel dispozitiv (telefon, TV etc).
Exemplu: daca ai trei dispozitive conectate la router si active (adica fac upload si/sau download) atunci viteza la internet se va impartii egal la toate trei dispozitive.