| EuSuntCineva20 a întrebat:

Daca am un router, trebuie sa il conectez la retea? Sau cum fac ca sa imi dea internet?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ruterul se leaga la un fir de retea sau la un stick cu cartela (daca are port USB). Apoi trebuie facute niste setari care-s explicate in instructiuni si daca nu le ai spune-mi denumirea si modelul roter-ului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu stii sa faci asa ceva, mai bine ii chemi pe cei de la internet.
Daca daca te pricepi sa te loghezi pe router, cu ip/adresa de se afla pe spate la router, tu trebuie sa conectezi mai intai cablul de la router, de ti l-au dat in pachet, o mufa in wan la router, alta la tine la placa de retea, apoi te loghezi, dupa scrii, user: admin, parola: admin, sau nimic, enter, dai la internet connection/settings cam asa este acolo, la WAN, si alegi conexiunea PPPoE, cred ca asa ai, bagi user si parola furnizate de cei de la internet. Apoi dai connect si gata. Ar trebui sa ai internet, daca vrei sa configurezi si wireless-ul, in caz ca are routerul asa ceva, dai pe wireless, wireless general setezi numele, la security alegi parola si done.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa ii chemi pe cei de la internet, nu pari sa ai habar de cum se configureaza un router.

| Liciugaby a răspuns:

Da,trebuie sa il conectezi la cablul de internet, dar inainte trebuie sa umblii prin setarile lui