| Adrianahttps a întrebat:

Daca am viruși pe telefon si fac reset din fabrica si dupa fac backup, rămâne si virusul?

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Depinde de la caz la caz, unii malware sunt simple petarde de aplicatii care raman in telefon ca aplicatii, usor amovibile, insa nu toate sunt asa, desi rare, pot compromite fisierele sistemului, se pot infiltra in secventa de pornire cat sa nu fie detectabili, sa-si garanteze accesul la cele mai ridicate niveluri de control si privilegii, deci nedetectabile si imposibil de inlaturat. Deci raspunsul nu este unul concret.
Daca faci backup, ai toate sansele sa urci in cloud si virusul.

3 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Depinde de malware.
Dar in general nu.

| Yuoia a răspuns:

Cand ai facut backup, ai copiat tot, inclusiv virusul.
Foloseste mai bine -chiar temporar- un antivirus.

| Alexandru98 a răspuns:

Nu laughing