| GeoSSS a întrebat:

Daca conectez un cablu de net la router scade calitatea wifi?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Calitatea semnalului este în funcție de fabricația antenelor router-ului.

Dacă vei conecta un cablu, bănuiesc că un cat5e la un calculator/laptop, prioritate are dispozitivul legat direct prin cablu la banda de internet.

Banda de internet este împărțită în funcție de necesitate. Dacă un dispozitiv consumă mult mai multă bandă de date, atunci celorlalte dispozitivie le rămâne mai puțin din banda de internet. Dar nu este permanent acest lucru, ci doar până când dispozitivul care consumă bandă în mod alarmant își încetează activitatea, astfel încât banda de internet să fie împărțită (nu înjumătațită), conform nevoilor.

Deci e improbabil să scadă calitatea rețelei de internet conectând numai un cablu.winking

4 răspunsuri:
| JicaContra a răspuns:

Daca, tragi in acelasi timp la viteza maxima prin toate gaurili routerului, atunci... POATE
altfel, NU, NU SCADE

insa depinde si ce net ai... totusi

| anonim_4396 a răspuns (pentru JicaContra):

Ce termeni! laughing

Dacă printr-o "gaură", sau cum ar spune marii savanți, port, ar "curge" viteza maximă de internet, cum e posibil să curgă "viteza maximă" și prin celelalte porturi? Dacă este maximă banuiesc că nu mai rămâne niciun KBps sau kbps pe celelalte porturi.

| JicaContra a răspuns (pentru anonim_4396):

Te-ai oripilat draga, asa de tare imi pasa mie de oripilarea ta de nu iti vine sa crezi, ma duc sa trag apa la wc, brb

| floreadan a răspuns:

Depinde de tipul de net, e net de mare viteza?