| Junc_David_1990 a întrebat:

Daca dau jos si curaț coolerul de la procesor si cand vreau sa il instalez inapoi trebuie sa schimb si pasta termoconductoare?
Va rog ajutați-ma pentru ca procesorul meu de la PC se incalzeste foarte tare de la praf si trebiue curațat coolerul si trebuie sa stiu daca e nevoie sa schimb si pasta termoconductoare.

Răspuns Câştigător
| EusebiuPWN a răspuns:

DA, trebuie pusa si pasta termoconductoare. Despre ce temperaturi e vorba?
Mare grija cand il cureti, sa nu dai resturi de pasta ramasa pe procesor pe soket cand il scoti. Iti recomand sa stergi pasta ramas de pe procesor cu un servetel si spirt, nu mult spirt, doar cat sa umezesti servetelul si freci bine. La fel faci si pe partea "dorsala" a coolerului. Un tub de pasta decenta costa cam 40 de lei, te tine mult timp.

| Junc_David_1990 explică (pentru EusebiuPWN):

Multumesc ca mi-ai raspuns.
Ce spui despre aceasta pasta : https://www.pcgarage.ro/pasta-termoconductoare/arctic-silver/as5-35g/. Si a sa foloesc metoda ''pee''

| EusebiuPWN a răspuns (pentru Junc_David_1990):

E foarte buna. Eu pun un bob mic, cand pun cooler-ul se preseaza, dar ai grija sa nu pui mult, pentru ca ajunge si pe placa de baza, e suficient putin.

| Junc_David_1990 explică (pentru EusebiuPWN):

Stiu, multumesc pentru ca m-ai ajutat acum CPU-ul meu are 28.5 grade sau mai urca si apoi scade