| XCristianX12123 a întrebat:

Daca dau reset din fabrica la laptopul meu care are windows 8.1 pro, Intel core i3 (laptopul este Samsung), oare se sterge si windows-ul... va rog sa ma ajutati in legatura cu ce sa fac daca poate se sterge sa pastrez windows-ul...

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Atat Refresh cat si Reset, iti sterg, APOI iti reinstaleaza (automat) Windowsul, tu netrebuind sa faci nimic.
Diferenta intre ele:

Cand dai Refresh, se pastreaza fisierele si documentele personale (mai ales daca sunt depozitate in My Documents), setarile, app-surile instalate (atat cele standard cat si cele instalate suplimentar de tine din Store.)
NU se pastreaza programele mari, gen Photoshop, Adobe Premiere, etc.

Cand dai Reset, se sterge totul, si iti va fi instalat doar Windowsul.
Vei pierde TOT de pe respectiva partitie.

Mai exista o functie Restore, cu ajutorul careia poti (teoretic,... nu am incercat-o) readuce sistemul la stadiul anterior, in caz ca ai facut alegeri gresite cu primele doua optiuni de mai sus.

Le gasesti in Settings - Change PC settings - Update and recovery - Recovery

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se șterge nici un Windows, doar se "resetează" Windows-ul.

| DaronHunter a răspuns:

Nu se sterge windows-ul, doar ti se inlatura problemele pe care le ai in windows sau ti-l improspateaza

| XCristianX12123 explică (pentru NLS):

Thx