| Ianis313 a întrebat:

Dacă dau resetare la un laptop i se va schimba si ip-ul?

Răspuns Câştigător
| SilviaDulcik a răspuns:

Bună!

Se poate schimba adresa ip și fără să resetezi laptopul. În mare parte da, se va schimba adresa ip. Dar de ce întrebi? Vrei să folosești laptopul pe post de server?
Sunt 2 adrese de care trebuie să ții cont, adresa ip publică și adresă ip privată.
Adresele ip publice sunt distribute de provider. Cele private le alegi tu, în rețeaua ta locală.

| Ianis313 explică (pentru SilviaDulcik):

Am fost banat pe un joc si am fost banat pe ip.Si ca sa pot sa mai joc acel joc trebuie schimbat ip-ul

| SilviaDulcik a răspuns (pentru Ianis313):

În cazul ăsta va trebui să aștepți până providerul îți va aloca un alt ip public.