| AdrianCXD a întrebat:

Daca deblochez bootloader-ul pe un smartphone android Sony Ericsson, mai este valabila garantia? Eu am citit de la ei ca nu, dar eu mi l-am luat de la altex si as vrea sa stiu daca ei au alta politica.

7 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Depinde d emodel si de modul dedebloare. Daca e unul neofoial, fara sa afle cei de la SE, si il poti rebloca, atunci nu e nici o problema. Politica celor de la altex e identica. Daca deblochezi oficial, Sony isi rezerva dreptul de ati anula garantia.

| AdrianCXD explică (pentru sltlp):

Am un xperia play, si au spus ca nu ii vor mai face update oficial la 4.0. Curios este ca cei de la Sony te "ispitesc" ca sa zic asa, sa deblochezi bootloaderul si sa faci updqate la versiunea beta postata de ei. Totusi, ma intereseaza sa stiu cum il blochez la loc.

| sltlp a răspuns (pentru AdrianCXD):

La loc se pate doar pe seriile xperia 2010. LA tine nu se prea poate. Mai ai rabdare, ca o sa vina ofocial update ics si pe al tau.

| AdrianCXD explică (pentru sltlp):

Nu o sa vina sad au anuntat, telefonul e pentru gaming, si pentru a face asta cat mai bine, ar trebuie sa-l lase pe 2.3

| sltlp a răspuns:

Eu stiu ca au zis ca pe taota gama xperia 2011 o sa aduca ics. Dar ma rog.

| AdrianCXD explică (pentru sltlp):

Sunt niste mincinosi D:

| yourFanta a răspuns:

Daca il rootezi sau ii deschizi bootloader-u(meniul boot)pierzi garantia, deoarece doar daca faci update official mai iti este valabila garantia, si daca intervii in softul official o pierzi.