| Atti12 a întrebat:

Daca descarc un video de pe Youtube cu muzica aparut azi si il pun pe canalul meu de Youtube punand in descriere sursa canalului din care am descarcat videoul pot pati ceva?

6 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Cel mai bine este să iei legătura cu autorul și să îl întrebi dacă poți să faci lucrurile care dorești să le faci cu videoclipul/urile sale. Salvezi și conversația (măcar un print screen dacă nu există email).

| Nemessys a răspuns:

Nu patesti nimic, doar ca nu poti monetiza acel clip.

| siriusblack98 a răspuns:

1. Nu poti monetiza acel video.
2. Poti sa primesti strike chiar daca ai pus sursa in descriere. Detinatorul drepturilor de autor nu este obligat sa te lase sa te folosesti de munca lui chiar daca-i oferi credit.

| Atti12 explică (pentru siriusblack98):

Dar daca fac eu un remix pe baza acelei melodii, mai pot lua strike? Nu ma intereseaza de monetizare.

| Wr3nch a răspuns (pentru Atti12):

Da, pentru ca tot folosesti o parte din melodia originala.

| Sekim a răspuns:

Da, primesti report si eventual strike pentru copyright. Daca vrei sa repostezi sau sa folosesti ceva muzica in video tau trebuie sa cumperi dreptul pentru acea melodie sau, unii aritsti, doar unii, permit urcarea pieselor in cazul in care sunt monetizate in numele lor, adica ei primesc banii proveniti din video tau.