| Catalinlupu23 a întrebat:

Daca dezactivez placa integrata din bios,are ceva? vreau sa folosesc doar placa dedicata, am laptop Asus f550jx.

13 răspunsuri:
| AmarruShakur a răspuns:

Ce placa dedicata ai? Ai putea incerca sa activezi G-Sync daca dispune laptopul de setarea asta, cat timp ai G-Sync activ nu mai poate fi folosita placa integrata, ci doar cea dedicata. Sau din Nvidia Control Panel setezi la Manage 3d Settings pe Preferred Processor placa dedicata, la setari globale.

| Catalinlupu23 explică (pentru AmarruShakur):

E chestia aia la ram cu usable, daca o dezactivez imi sta numai in 8gb, placa integrata e pe procesor, multi youtuberi o dezactiveaza din pc dar la laptop nu stiu, am o placa gtx 950m

| Wr3nch a răspuns (pentru Catalinlupu23):

Nu face tampenii de gen ca dupa vii aici si intrebi de ce nu se mai vede nimic pe ecranul de la laptop. Nu castigi nimic daca o dezactivezi, pentru ca oricum cand te joci merge placa dedicata, si daca iti merge aia tot timpul consuma laptopul mai mult curent si se uzeaza si placa mai repede.

| Catalinlupu23 explică (pentru Wr3nch):

Mai am o intrebare, de ce am 90 de grade la 30% folosit procesorul? i-am pus pasta si curatare acum 2 luni.

| Wr3nch a răspuns (pentru Catalinlupu23):

Hmm, poate nu a fost pasta calitativa sau nu a fost aplicata corect.

| Catalinlupu23 explică (pentru Wr3nch):

Am fost la un gsm bun din Romania si am dat 60 de lei pentru curatare plus pasta aplicata.

| Wr3nch a răspuns (pentru Catalinlupu23):

GSM-ul e service de telefoane boss. Vrei sa imi zici ca ti-au facut laptopul la un service de telefoane? Si poate sa aiba renume, daca ala care a facut treaba poate se grabea ca nu avea chef sau era obositPopuritate nu e acelasi lucru cu calitate.

| Catalinlupu23 explică (pentru Wr3nch):

Gen e un gsm pentru laptop-uri

| Wr3nch a răspuns (pentru Catalinlupu23):

Sincer nu cred ca au facut o treaba buna daca atinGe 90 fara sa ruleze nimic.

| Catalinlupu23 explică (pentru Wr3nch):

90 in csgo ma refer

| Wr3nch a răspuns (pentru Catalinlupu23):

Folosesti cooler extern? Sunt destule laptopuri cu fante de racire montate aiurea si nu trag destul aer.

| Catalinlupu23 explică (pentru Wr3nch):

Nu am cooler pad dar m-am gandit sa iau unu cu 2400 rpm aa traga caldura

| Wr3nch a răspuns (pentru Catalinlupu23):

Merita, si ajuta mult.