| Tataru_Ionut_2001 a întrebat:

Dacă este posibil sa îmi răspundă cineva cu maca putina experienta în domeniu și care a mai folosit ventilatoare ll120:

Mi-am luat 2 kituri ll120 de câte 3 fiecare, în total 6. 3 vin puse pe un aio de 360mm iar restul pentru airflow. După cum știți un ll120 are 2 cabluri, iar în cazul celor 3 ventilatoare de la aio un cablu vine conectat în controller-ul lighting node pro, iar un cablu vine conectat în conectorii de la aio.
La restul ventilatoareler un cablu vine conectat în controller iar un cablu în placa de baza.

Întrebarea e, în ce connector de pe placa de baza trebuie sa pun cele 3 fire? Are ceva dacă le pun în sys_fan1 sys_fan1 și sys_fan3?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Montarea si plasarea ventilatoarelor de racire se face de specialisti cu experienta, altfel - in loc sa se raceasca - aerul di interior se poate supraincalzi, ceea ce poate dauna sistemului.

| Tataru_Ionut_2001 explică (pentru Bula):

Da stiu, am nevoie de un specialist, sa imi puna 2 cabluri, dar nu am vreun specialist pe la indemana si sunt nevoit sa instalez si eu 6 ventilatoare dupa schema pe care am zis-o mai sus

| Bula a răspuns (pentru Tataru_Ionut_2001):

Ventilatoarele se aleg si se monteaza in functie de locul de racit, si NU invers.
Tu trebuia sa-ti cumperi ventilatoarele in functie de cutie si de disponibilitatile fizice si electrice.