| HwK94 a întrebat:

Daca eu am avut placa video nVIDIA ddr2 imi pot pune placa de la ati _? tot ddr2

Răspuns Câştigător
| mihaitare123456 a răspuns:

Normal, poti sa iti pui ce placa video vrei, cu conditia sa fie de DDR2. Bine inteles daca ai niste banuti. FUNDA!

6 răspunsuri:
| supermamici a răspuns:

Poti sa pui orice placa vrei indiferent ca e ddr2 sau ddr3 sau ddr5. Conteaza ca slotul sa fie acelasi (agp, pci-e) si sa aiba sens (adica sa nu ai o placa video super buna la un procesor foarte slab sau foarte putina memorie ram).

| Me2 a răspuns:

Ce placa de baza ai?
Daca placa ta de baza are PCI-express si nu AGP, poti pune orice placa video, chiar daca e ddr2, ddr3, ddr5

| HwK94 explică (pentru Me2):

Mersi mult

| JohnnyWylde a răspuns:

Ce importanta are daca PLACA VIDEO e gddr2 sau nu? In primul rand nu conteaza GDDR-ul fiindca nu e ca la RAM. Poate pune orice GDDR atata timp cat e compatibila cu slotul de pe placa de baza. Acelasi lucru se aplica si la brand-uri. Numai la procesoare placile de baza sunt facute special pentru AMD sau Intel, la placa video nu conteaza daca ai avut ATI sau NVidia.

| HwK94 explică (pentru JohnnyWylde):

Adica conteaza daca am sochet am2?

| JohnnyWylde a răspuns (pentru HwK94):

Tocmai asta era ideea ca la placa video tii cont doar de slotul placii e baza, si nimic altceva. Totusi cum a zis si supermamici: nu poti pune o placa video super buna pe o pocnitoare de sistem.