| pierduta a întrebat:

Daca eu am Word 2007 sau o varianta mai noua si cineva imi trimite un fisier in Word 2003, eu pot sa-l deschid/sa-l vizualizez?

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Da.

| pierduta explică (pentru mihai69):

Sa inteleg ca variantele astea mai noi de la Word pot deschide/recunoaste orice varianta mai veche? E vorba de un fisier cu caractere romanesti si n-as dori sa intampin neplacuta surpriza sa-mi apara niste patratele in loc de diactrice.

| mihai69 a răspuns (pentru pierduta):

1. Versiunile mai noi de Word pot deschide ORICE fișier creat de una dintre versiunile lor anterioare.
2. Felul cum sunt afișate diacriticele pe un calculator NU depinde de varianta de editor de text folosit, ci de sistemul de operare și de fonturile instalate în sistem. Așadar, poți să ai chiar varianta programului care a creat fișierul, dar dacă pe alt calculator NU ai instalate fonturile românești... » pătrățele... laughing
Versiunile mai noi de Window$ (7, Vista, 8... ) nu mai au (din câte știu eu) problema asta, cu condiția să faci localizarea corect. Adică la instalare să îi spui că te afli în România și folosești un calculator cu tastatură românească (cu diacritice).

| pierduta explică (pentru mihai69):

Multumesc pentru analiza. Exhaustiva. big grin

| mihai69 a răspuns (pentru pierduta):

Cu plăcere.