| anonim_4396 a întrebat:

Daca folosesti laptopul dotat cu placa video dedicata, mai mult pentru internet si jocuri ce ruleaza pe placa video Integrata >- Placa video dedicata se uzeaza?

7 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Asta ține de arhitectura și designul plăcii și al driverului, cât și al optimizării, deci fiind atâtea variabile, doar un inginer arhitect care implementează și proiectează o placa video îți poate spune ce procent din tot ansamblul acela este folosit. În mod sigur procentul ăla este sub 5%.

| NLS a răspuns:

La jocuri de browser cu grafica 2D din 1900 toamna te referi?

Caci doar la acelea e sigur ca nu intra in functiune placa dedicata.

| anonim_4396 explică (pentru NLS):

In caz ca nu stii Nu toate laptopurile au Placa Video Dedicata alea oare cu ce ruleaza Einstein? De asta toate laptopurile au placa video integrata care e suficient pentru majoritatea taskurilor, dedicata e pentru jocuri mari performante

| PainTech a răspuns:

Uzura fizica e neglijabila. Chiar daca utilizai relativ intens placa video dedicata tot nu ai fi observat o scadere considerabila de performanta.

Oricum uzura morala o sa se simta mult mai tare decat orice uzura fizica cand vine vorba de electronice daca echipamentul e folosit corespunzator.

| anonim_4396 explică (pentru PainTech):

Am un Gtx 1650 de 4 gb Dedicat, Si Intel® UHD Graphics 630 Integrat, Dar folosesc mai mult pentru internet si un joc ce merge pe placa video integrata. In cat timp se uzeaza la fel ca si cum l-as folosi intensiv pe jocuri ce ruleaza pe placa video dedicata?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cea dedicata tot este folosita la multe chestii dar nu se uzeaza asa de usor. Nici nu am vazut sa se strice vreo placa video originala si fara probleme din fabrica

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. In general unde nu e nevoie e folosita placa integrata ca sa nu consume curent.