| maryans1010 a întrebat:

Daca iau astea:
Placa de baza:
MSI FM2-A55M-E33
Procesor:
AMD Athlon ll x2 340 Dual-Core 3.2 GHz
Placa video:
Gainward GeForce GT630 1GB DRR5...
Eu am un calculator mai vechi si as vrea sa stiu daca componentele de mai sus (adica placa de baza) este compatibila cu sursa asta: Tronie ATX-420.
Mai am si 2 GB RAM DDR2... se potrivesc cu placa de baza?

2 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Ce sa zic, pe langa faptul ca vad ca apar probleme de comaptiblitate, piesele sunt alese tare "neinspirat".
Ce buget ai si de ce componente ai nevoie mai precis?

| Me2 a răspuns:

1.Daca hdd'ul tau este IDE nu va merge pe placa aia de baza pentru ca aceasta are doar SATA
2. Puteai sa alegi un Intel celeron g1610 > e peste athlonul ala, chiar daca are frecventa mai mare
3.Ramii tai nu se vor potrivi, pentru ca placiile de baza noi, au ddr3 > automat nu ai cum sa pui ram DDR2
3.Ai o pocnitoare de sursa care daca pui niste componente ok pe ea va face POC! si va duce cu ea si restul, procesor, placa video ..etc
4.Placa video gt630 ddr5 este mai slaba decat hd 6670 cu ddr3, mai bine alegi 6670 cu ddr5 la 340 lei care e mai buna decat gt630 cu peste 50% >si dai numai vreo 30 lei in plus