| Bosie_Mihai_1995 a întrebat:

Daca imi da blue screen e neaparat de la un virus? si daca am placa video integrata o pot scoate sa imi pun una dedicata (mi s-a ars placa ) Cum pot preveni ca viitoarea placa sa nu se mai arda?

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Blue screen poate fi si de la memoria RAM sau HDD. Daca se ardea placa video nu mai vedeai nimic si nici nu mai pornea PC-ul. Placa video integrata nu se poate inlocui. Ea se afla pe placa de baza sau in componenta procesorului. Dar se poate adauga o placa video dedicata. Daca imi spui denumirea completa si modelul placii de baza si al procesorului iti spun ce se poate face.

| Bosie_Mihai_1995 explică (pentru Salontanul):

Nu stiu exact componentele dar daca mi s-a ars placa si pun si una dedicata, nu vor suferi celelate componente? si nu stiu exact componentele stiu ca am un dual core si cam atat happy inca vreau sa imi tin in viața cartoful cum pot preveni ca in viitor sa nu se mai arda placa? iti dau funda daca ma ajuti oricum voi duce pc-ul la un service dar vreau sa stiu ce sa le zic happy

| marianIT23 a răspuns (pentru Bosie_Mihai_1995):

Instaleaza cpu-z, ruleaza-l si fa un screenshot

| Salontanul a răspuns (pentru Bosie_Mihai_1995):

O placa dedicata nu afecteaza PC-ul. Daca vezi albastru inseamna ca placa video nu-i arsa. Daca era arsa placa video nu mai vedeai nimic. Este alta problema.

| udrescuf a răspuns:

Ori ai ars ram ori hhd ori placa video din astea 3 trebuie sa fie ceva.

| Salontanul a răspuns (pentru udrescuf):

Nu pentru funda raspund eu aici. Raspund ca n-am ce face si-mi place sa ajut. Daca vrei da-mi pe messenger un numar de telefon si te sun. Pe viu putem afla mai multe despre PC si sa-ti dau un diagnostic mai apropiat. Oricum, succes si la reparat ca vad ca nu te pricepi si este greu pentru un novice!