| Innsbruck a întrebat:

Daca imi duc calculatorul la o alta casa, se shchimba ip-ul?

Răspuns Câştigător
| Evolution a răspuns:

Daca conectezi calculatorul la alt cablu de internet da, se schimba ip'ul.
Tot ce ramane neschimbat este adresa MAC, care este unica cum este si la telefon, placa de retea are propria adresa unica MAC. Prin felul acesta poate fii identificat calculatorul. IP inseamna internet protocol si logic daca schimbi internetul se schimba si internet protocol (IP)

| Innsbruck explică (pentru Evolution):

Adresa MAC poate fi gasita usor de altcineva care nu a folosit calculatorul meu?

| MiddyMo a răspuns (pentru Innsbruck):

Nu cred ca cineva iti poate vedea adresa ta MAC daca tu nu ai divulgato

| Evolution a răspuns (pentru Innsbruck):

Da normal, chiar unele site'uri (majoritatea) inregistreaza calculatorul tau (ma og... placa de retea pe care folosesti) ca sa stie ca esti tu, de obicei cand schimbi placa de retea si ai o adresa MAC noua o sa te intrebe facebook'ul daca chiar esti tu si sa confirmi pe mail (asta e doar un exemplu).
Totusi stai calm, nu se poate transmite virusi / sa iti intre cineva in pc folosind adresa mac.
Adresa mac sunt doar numere si cifre unice care folosesc la identificare.
Gen daca ai un site si stii adresa de mac a unui prieten care nu vrei sa iti intre, te duci la setarile site'ului respectiv si dai restrictie pe adresa de mac a prietenului tau.
Si prietenul tau nu mai are cum sa intre pe site'ul tau dar practic pe el nu il va afecta.
Sper ca intelegi.

| doctorandus a răspuns (pentru Evolution):

Adresa MAC a calculatorului este divulgata doar pe IPv6 si doar in cazul in care nu folosesti extensii de privacy. Windows-ul foloseste din fabrica extensiile de privacy.

Ma rog, anumite caracteristici ale browserului pot fi folosite la identificare (plugin-uri, configuratii de limba, etc.). Cookies servesc la identificare, dar pot fi sterse usor.