| SivanCosmin a întrebat:

Daca imi iau alta placa de baza si alt procesor imi vor ramane programele care le am pe pc. windows jocuri filme etc?

10 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Windows, drivere, jocuri NU! Muzica, filme, poze DA, dar asta daca le ai pe partitia cealalta!

| Jipa95 a răspuns:

Da, doarece programele, sistemul de operare si datele tale personale se salveaza pe hard disk.

| Aalyn91 a răspuns:

Jipa ai uitat ceva, da ai dreptate ca raman pe hard si os-ul dar daca schimbi placa de baza si procesorul esti nevoit sa iti instalezi windowsul pentru ca ai pus componente noi si windowsul actual este programat pe cele care leai luat

| Jipa95 a răspuns (pentru Aalyn91):

Si schimbi os-ul...ai 2 partitii pe hdd-ul acela Pe C windows-ul, iar pe D jocurile, filmele, etc. Nu este nevoie sa formatezi si D-ul

| Aalyn91 a răspuns (pentru Jipa95):

Ma refer ca atunci cand pui o componenta noua va trebui sa pui driverul pentru acea componenta si windowsul care il ai instalat el are ca baza vechea componenta sper ca ai inteles ce vreau sa zic dar si cu instalrea driverului este o cale mai usoara asa zic eu acum faci cum vrei

| Jipa95 a răspuns (pentru Aalyn91):

Palmface.
Ms tocmai mi-ai luminat ziua

| Aalyn91 a răspuns (pentru Jipa95):

big grin

| Wehrmacht a răspuns (pentru Aalyn91):

Stergi driver-ul si il instalezi pe cel nou daca cere driver.Da' in cazu' procesorului nu cere driver...cum il instalezi fara el daca el nu merge fara driver?
Nu trebuie sa reinstalezi windows dupa ce schimbi o componenta.

| Aalyn91 a răspuns (pentru Wehrmacht):

Daca te uiti putin mai bine am zis ca cel mai bine este sa reinstalez windowsul si la a dou am spus ca mai este si varianta cu driverele.Mai uitate si dupa comenteaza!

| Wehrmacht a răspuns (pentru Aalyn91):

Arata-mi tu procesor cu driver.Sau placa de baza cu placi integrate care sa nu necesite driver pentru a putea spune ca "mai exista si varianta cu" de parca ar fi si alta.Reinstalatul windows-ului n-are treaba cu componentele(decat cu HDD-ul/SSD-ul), iar driver-ul trebuie instalat daca componenta necesita driver, asta intamplandu-se doar in cazul celor fara care PC-ul poate functiona(placa de baza/procesor-nu este cazul.Il instalezi pentru audio/video daca e in placa de baza).
Si nu vorbesc "din cate am auzit" sau sfaturi date de altii.Am facut o gramada de schimbari mai ales la PC meu.