| MaxiEcho a întrebat:

Dacă încarc sau stochez ceva pe google drive de ce îmi ocupa și memorie pe telefon?

Răspuns Câştigător
| StefanKogut a răspuns:

Pentru ca se sincronizeaza cu telefonul. Tine o copie a datelor din cloud si pe telefon, pentru access offline.

| MaxiEcho explică (pentru StefanKogut):

Ok, ar am vazut ca si pe SD imi ocupa memoria!
E normal!
Si cand elimin folderul de pe Drive mi se elimina si de pe dispozitiv, dar pe SD ramane!

| StefanKogut a răspuns (pentru MaxiEcho):

Asta tine de configurarile de backup ale telefonului. GoogleDrive se sincronizeaza cu telefonul si face o copie a datelor pe telefon, iar apoi telefonul isi face un backup pe sd incluzind si directorul pentru GoogleDrive, un fel de backup la backup. De regula asta se rezolva in configurarile backup-ului setand care directoare ar trebui protejate cu backup si care nu, in mod clar directorul GoogleDrive nu este unul dintre ele.