| Adi36346346 a întrebat:

Daca incarc telefonul cu un acumulator extern e vreo problema?
Adica poate deteriora bateria telefonului, am o baterie la telefon de 2200 mAH, incarcatorul telefonului scoate 5.0V=1.0A, iar acumulatorul extern 5.0V - 2100 mAh. Se poate deterioara bateria telefonului? Multumesc

Răspuns Câştigător
| LinxCont a răspuns:

Daca nu e nimic stricat, totul ar trebui sa fie OK. Eu am incarcat telefonul de zeci de ori cu o baterie externa si nu s-a stricat nimic. Bateria externa are un ridicator de tensiune care scoate 5V la iesire, in momentul in care e conectat telefonul. Daca incarcarea telefonului ajunge la 100%, bateria se opreste (detecteaza faptul ca telefonul nu se mai incarca).
Daca bateria externa are 2100mAh nu va putea incarca telefonul complet, ci numai cu 40% - 60% din cauza faptului ca tensiunea trebuie ridicata de la 3.7V la 5V, apoi mai sunt si ceva pierderi in procesul de ridicare a tensiunii.

Eu am http://www.altex.ro/......0mah-negru si merge foarte bine. Bateria externa o incarc la un incarcator de tableta care poate scoate 2A, incarcarea bateriei externe dureaza 6 ore la un curent de incarcare de 1A.

| Adi36346346 explică (pentru LinxCont):

Multumesc frumos, deci nu trebuie sa-mi fac probleme da?
P.S: Bateria esterna are 6000 mAH

| LinxCont a răspuns (pentru Adi36346346):

Nu e nici o problema, orice sursa de curent continuu de 5V si minim 0.5A poate incarca telefonul. Eu am incarcat tableta si la o sursa de calculator la 5V.
Daca e de 6000mAh, e foarte buna, incarca telefonul de 2 ori.

3 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Dacă e vorba de Power Banck-uri răspunsul este nu, nu e nici o problemă, însă, recomand baterii externe ce au amperaj cât mai mare(de peste 3000mA/H=> încărcare mai rapidă și cicluri de încărcare mai multe(autonomie crescută). Succes