| Like555 a întrebat:

Daca incerc un incarcator de 6 amperi pe un laptop de 2 amperi 2 minute pentru o proba, are ceva?

Răspuns Câştigător
| NoisyLight a răspuns:

Nu o să ai probleme, dacă încărcătorul scoate aceeași tensiune cu cel original. Ai grijă la polaritate. Unele au plusul pe mijloc, altele au minusul.

| Like555 explică (pentru NoisyLight):

Mersi de rasp! Mersi si de,, cearta,, asta funny laughing

| Frank51 a răspuns (pentru Like555):

Daca e acelasi voltaj, laptop-ul va "suge" doar cat are nevoie, adica 2 sau 3 amperi, indiferent de cat este inscriptionat pe incarcator.

17 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Nu folosii incarcator cu amperaj mai mare ca cel din fabrica. Poti arde sursa, si pierzi si garantia.

| NoisyLight a răspuns (pentru Wr3nch):

Tensiunea îl va prăji, nu amperajul.

| Catrice a răspuns:

Încearcă,încearcă,și așa sunt slabe șanse să fie artificii de anul nou anul asta, de ce sa nu le faci tu in avanshee hee

| Frank51 a răspuns:

Incarcatorul are specificat un voltaj, daca acesta depaseste cu mult tensiunea de alimentare a laptop-ului, il va arde. Stabilizatorul de tensiune din laptop face fata doar variatiei de tensiune dat de incarcatorul lui(adica maxim 3-4%), daca acesta depaseste cu 10-20% tensiunea nominala, laptop-ul se arde. E ca si cum supraalimentezi un bec, se va incinge foarte tare si apoi se arde rezistenta.

| NoisyLight a răspuns (pentru Frank51):

Aici este vorba de intensitatea curentului, nu de tensiune.

| Wr3nch a răspuns (pentru NoisyLight):

Omul crede ca un incarcator cu un amperaj mai mare va ajuta bateria sa tina mai mult. Are dreptate?

| NoisyLight a răspuns (pentru Wr3nch):

Spune că vrea doar o probă. Dacă vrea autonomie mai mare trebuie s-o schimbe.

| Frank51 a răspuns (pentru NoisyLight):

Este vorba de legea lui ohm, intensitatea curentului electric este direct proportionala cu tensiunea. Daca tu ai un laptop care se incarca la 19V, si conectezi un incarcator de 24V, in cel mult 2 minute laptop-ul se arde. Cu cat diferenta de tensiune este mai mare, cu atat mai repede se produce electrical breakdown. Daca diferenta de tensiune este relativ mica(3-4%), nu sunt probleme deoarece circuitele sunt proiectate pentru diferente neglijabile.

| NoisyLight a răspuns (pentru Frank51):

Las-o mă-sa de tensiune, că m-ai omorât cu tensiunea asta! Nu vezi că omul ăsta întreabă de Amperi? Sursele de alimentare pot avea tensiuni identice, dar intensități diferite. N-ai mai văzut așa ceva?

| Frank51 a răspuns (pentru NoisyLight):

Omule, iti zic a treia oara, curentul este proportional cu tensiunea, ce e mare lucru de inteles? Stii ce inseamna proportional? Daca x creste, creste si y, daca creste tensiunea creste si intensitatea, este legea fundamentala a curentului electric ce mama naibii. Ce vezi tu inscriptionat pe incarcatoare e alta poveste, sunt circuite proiectate pentru diferiti consumatori, total altceva.

| NoisyLight a răspuns (pentru Frank51):

Bă, ce mă tot sexezi la cap cu legea lui Ohm? Crezi că am două specializări în domeniul electrotehnicii degeaba? Tu nu vezi ce mama dracului vrea omul ăsta să afle? Unde ai văzut tu, de exemplu, acumulatori auto, de diferite tensiuni? Dacă mă iau după logica ta, ar însemna că un Logan benzinar ar avea nevoie de un acumulator de 12V, iar ditamai duba Ford Transit de un acumulator de 36V.
Tu, ce faci când nu ai la îndemână încărcătorul original al telefonului, dai telefon la reprezentanță, să îți trimită unul urgent, sau folosești unul de împrumut chiar dacă este puțin mai harnic ca amperaj? Cred că dacă îți dau la reparat un strung clasic, mori lângă el cu schema în mână și cu legea lui Ohm în buzunar.

| Frank51 a răspuns (pentru NoisyLight):

2 specializari in electrotehnica si zici "Sursele de alimentare pot avea tensiuni identice, dar intensități diferite."? laughing Nu prea merge asa, da cu virgula.

Cand nu ai incarcatorul original folosesti altul cu acelasi voltaj, oricum nu gasesti incarcator de telefon cu mai mult de 9V happy

Tu cand vrei sa sudezi ceva, iti ajung 24V asa-i? Hai sa nu mai facem misto de treburile astea ca nu are rost.

Acum inteleg ce vrei sa spui prin "intensitati diferite", te referi la circuite proiectate din fabrica cu un anume voltaj si amperaj, spre exemplu unele incarcatoare de tensiune mica(5V 2A), si altele de tensiune mare(10V 4A), dar curentul este tot proportional. Daca ai vazut vreunul care are aceeasi tensiune dar curent mai mare, acolo difera rezistenta interna. Deci ce rost are sa te tot contrazici?

| NoisyLight a răspuns (pentru Frank51):

Te prinzi mai greu, dar te prinzi. Tu dezvolți subiectul de parcă omul ăsta a cerut să primească lecții despre Ohm, Kirchhoff, sau alți băieți deștepți. Omul vrea doar să stie dacă poate face o probă cu un încărcător de aceeași tensiune, dar cu amperaj mai mare. Nimic altceva. Nimic! Nu vrea să construiască ceva, nu vrea să modifice ceva, nu vrea să intervină în vreun fel în montajul echipamentului X. Iar răspunsul meu a fost scurt și la subiect că se poate. O să îți pozez timbrele de identificare de la niște trafuri, când mă întorc la serviciu, că sunt tare curios cum explici ce scrie acolo. laughing

| Frank51 a răspuns (pentru NoisyLight):

Ideea e ca el nu a specificat daca voltajul este acelasi, de asta i-am dat toate detaliile.

| Like555 explică (pentru Frank51):

Acelasi voltaj, da.