| AndreiIulian567 a întrebat:

Dacă la pcu meu cu i3 4170 3. 7ghz 4 GB ram și gtx 750ti as vrea sa schimb placa video în gtx 10606gb ar mai trebuii sa schimb altceva? Sau doar ea și atât? Și probabil sursa ma gândesc, nu?

7 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Depinde ce sursa ai, si ce placa de baza. Vezi sa ai placa de baza cu 3.0 PCI E sa te "bucuri" de tot bandwith-ul. Apoi sa ai o sursa bunicica cu certificare buna, 400-500 iti ajung, cu 80+; vezi sa-ti incapa in carcasa la lungime, si sa ai mufa 6+2 pin. In rest, totul ok.

Bula
| Bula a răspuns:

Sursa nu trebuie s-o schimbi daca are putere de cel putin 400W.

Poate ai nevoie de alimentare separata la placa video, iar sursa nu are asemenea mufa.
In acest caz cumperi mufa adaptoare pentru alimentarea placii de baza de la mufele sursei tale de acum.

Daca vrei sa folosesti calculatorul si pentru jocuri sau alte programe pretentioase de grafica, atunci mai trebuie adaugata memorie RAM, schimbat procesorul la I% sau chiar I7 etc.

PC-ul este ca un brad de craciun. Il poti ornamenta cum vrei tu. big grin

| anonimg a răspuns:

Trebuie să știi dacă noua placă video are nevoie de alimentare separata.
De asemenea trebuie să știi și dacă sursa care o ai acum are sau nu acea alimentare pentru placa video.
Noi nu cunoaștem nici sursa pe care o ai și nici modelul exact al plăcii video pe care vrei să o cumperi. Dacă le știam îți puteam spune cu exactitate dacă ai nevoie de o altă sursă sau nu.

| AndreiIulian567 explică (pentru anonimg):

Cum as putea sa iti cer cateva sfaturi? pot sa iti arat orice componenta de la mine din pc cu un program ai Facebook sau steam/discord?

| anonimg a răspuns (pentru AndreiIulian567):

Da, te pot ajuta.
Descarcă și instalează programul Speccy:
https://filehippo.com/download_speccy
Acest program îți va arăta tot ce ai în pc, în afară de sursă.
Sursa nu o vei cunoaște decât dacă mai ai cutia de la ea sau daca ai link-ul pc-ului pe care l-ai cumpărat.
Trebuie să știm care este placa video pe care vrei sa o cumperi.

| Frank51 a răspuns:

Daca ai o sursa de 500W este ok, GTX 1060 consuma 160W.

| CarcotasulVesel a răspuns:

Ar trebui sa faci comparatie de consum intre placa video noua si aia veche (cauta pe google, gasesti foarte usor informatia) insa ar trebui foarte serios sa verifici daca placa de baza are PCIE 3.0... ca tu ai procesor de generatia a 4a si a aparut generatia a 9a iar o placa video 1060 e de penultima generatie