| SadWord a întrebat:

Daca mi-am parolat bios-ul, mai poate sa intre cineva in pc?thinking Stiti ceva programe pentru a proteja calculatorul de hackeri? Fundaaa; x

Răspuns Câştigător
| rigo23 a răspuns:

Salut! Hai sa lamurim ceva, parola pe bios e doar parola de bios, parola de windows e parola de windows. O parola de bios nu va functiona pentru windows si nici invers. O parola pe bios inseamna ca nu poate nimeni accesa setarile fundamentale ale pc-ului decat tu. O parola de windows inseamna ca nimeni nu poate intra in windowsul tau decat tu. Faza cu hackeri aia e de partea internetului aici intervine un antivirus cu protectie la internet dar nici un pc e safe proof. O parola pe bios o poti reseta doar daca scoti bateria de pe placa de baza, te fatuiesc sa nu te joci aiurea cu biosul sau placa de baza sau alte componete.

2 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

laughing stai calm

| andyloveandra a răspuns:

In primul rand pentru a va apara de atacurile de tip "flood" lucrul cel mai important care trebuie sa il aveti instalat este un program Firewall, nu vorbeste despre program de Firewall propriuzis, spun despre firewall de internet care ofera firewall IP-ului pe care il aveti.

In al doilea rand va trebuie si un program Firewall instalat pe calculator, pentru o securitate mai buna a calculatorului.

In al treilea rand va trebuie un program Antivirus cat mai bun posibil.

In acest fel navigarea pe internet va este mult mai securizata si va protejati IP-ul care va poate face cele mai multe probleme. Cineva care are putin habar despre hacking stie foarte usor sa va afle adresa si alte detalii.

In acest post am incercat cat de mult am putut sa va explic ce va trebuie pentru a va proteja calculatorul, din experienta mea persoanala. Va rog frumos sa nu incurajati hackul, si sa nu postati in link-uri programe de hack care pot incuraja hackingul.
Bafta