| anonim_4396 a întrebat:

_Daca mi s-a schimbat memoria RAM la laptop si laptop-ul era cu Win 8.1 instalat din fabrica, inseamna ca s-a pierdut si a trebuit sa fie instalat?

5 răspunsuri:
| AbyAlberto15 a răspuns:

Nu,memoria ram nu are nici o traba cu ce ai tu pe laptop, nu ti s-a sters nimic

| LPCTSTR a răspuns:

Memoria RAM este total diferită de memoria de disc (HDD/SSD).
Schimbând memoria RAM nu vei afecta cu nimic conţinutul aflat în memoria HDD/SSD.
Ai făcut o confuzie, ambele sunt memorii doar pentru că stochează ceva (însă există diferenţe).

| RRoberto2018 a răspuns:

Nu ti s-a pierdut nimic. RAM-ul si HDD-ul ramane acelasi, indiferent de ce sistem de operare pui pe laptop.

| unvecin a răspuns:

HDD/SSD - memoria de disc - aici sunt stocate informațiile tale, care nu se pierd când închizi laptop-ul.

RAM - în această memorie se încarcă programele care rulează la un moment dat pe laptop-ul tău. O memorie RAM mai mare afectează performanța laptop-ului.

Dacă schimbi memoria RAM nu pierzi datele de pe HDD/SSD, normal. happy

Bula
| Bula a răspuns:

In nici un caz.
Schimbarea memoriei RAM afecteaza eventual doar viteza calculatorului, nicidecum nu trebuie sistemul de operre reinstlat.

Reinstalare este necesara DOAR daca se schimba Hard Disk-ul DEFECT.
Daca se schimba hard disk-ul doar cu unul de marime mai mare sau cu un SSD, atunci continutul se poate copia 1:1, iar laptop-ul va functiona fara problema cu noul disk, fara a fi nevoie de vreo reinstalare si fara pierderi.