| MiHai3122 a întrebat:

Daca o sa bag o placa noua (1050 ti) o sa mai trebuie sa iau nu stiu ce drivere sau alte chestii care placa sa mearga? Prima oara cand am bagat un 720, am primit un cd cu un driver iar inainte sa-l instalez aveam rezolutia foarte mica si in orice joc 10 fps-uri, aba dupa ce am bagat driverul placa a inceput sa functioneze bine, deci?

Răspuns Câştigător
| Evolution a răspuns:

Orice componenta pentru calculator necesita driver. Pana si placa ta audio, de baza, porturile etc... toate au drivere.
Unele se iau automat de catre windows (de obicei la windows 10 cam toate se iau automat) si anumite functi in plus (control panel sau nVIDIA geforce exeprience) trebuie sa le iei tu manual.
Pentru orice placa video sau alta componenta, cauti modelul pe internet si intrii pe site-ul producatorului si downloadezi driverul in functie de versiunea ta de windows.
Pentru nVIDIA, aici selectezi : https://www.geforce.com/drivers
Nu e mare branza.
Succes!

1 răspuns:
| SantalPorcocale a răspuns:

Da normal ca trebuie sa bagi driver.
Cand ai instalat placa video simplu descarca Nvidia Experience si logheaza-te ( fa cont daca n-ai ) si dupa da sa iti instalezi driveru de acolo (ti-l deteceata automat).
Sau daca nu vrei asa, cauta driveru la ei pe site.