| hUnTERRRRRR a întrebat:

Daca placa video are nevoie de alimentare separata 6 pini este vreun dezavantaj?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. In general placile cu alimentare separata sunt mai performante. Dezavantaj? Un consum mai mare dar nesemnificativ in ansamblul situatiei.

| PainTech a răspuns:

Singurul dezavantaj ar fi ca trebuie sa ai un astfel de conector la sursa, dar exista si adaptoare Molex -> 6 pini PCIe

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai si avantaje si dezavantaje. In principiu daca nu cunosti nu prea o sa te influenteze. Ca avantaj ai posibilitatea mai mare de overclock pentru ca poti mari cantitatea de putere care intra in placa(daca nu cunosti nu te intereseaza) si ca dezavantaj ai(logic) ca o sa consume mai mult. In principiu de factura la curent nu se pune problema, ma refer strict la sursa, care trebuie sa aiba o anumita calitate ca sa tina placa.

Răspuns utilizator avertizat