| Girly97 a întrebat:

Daca placa video pe care o am are rezolutia maxima de 4000 si monitorul meu de 1920 trebuie sa schimb monitorul pentru a avea rezolutia maxima?

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Corect. Daca monitorul are rezolutia mai mica decat poate placa, atunci pentru rezolutie mai mare trebuie un monitor cu rezolutie mai mare in limitele acceptate de placa. Daca monitorul are rezolutia mai mare decat placa, atunci va functiona la o rezolutie mai mica decat rezolutia maxima a monitorului. Monitoarele merg cel mai bine si cu imaginea cea mai clara atunci cand sunt folosite la rezolutia lor maxima.

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Da, dar nu ai sa gasesti monitor fix de 4000 pixeli (parca au 4096 daca imi aduc aminte bine) pentru ca alea sunt pentru industria filmului mai mult, tie iti trebuie rezolutie 4K de 3840x2160, deci un monitor 4k

| anonimg a răspuns:

Placa ta video se poate adapta la rezolutia monitorului.
Producatorii placilor video stiu de acest lucru, si de aceea au scos si un astfel de soft.

| Zuzu1991 a răspuns:

Evident