| Kleb a întrebat:

Daca pun o placa video (Nvidia gtx 1050 2gb) care are slot pci 3.0 pe o palca de baza cu slot pci 2.0 x8 se diminueaza foarte rau performantele placii video? sau deloc? Multumesc anticipat

14 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Atat de putin incat nu o sa simti diferenta. Este vorba de doar 2-3fps.

| Kleb explică (pentru Frank51):

Serios? Doar atat de putin? Ma gandeam ca nici nu intra pini pe placa laughing Sunt noob, stiu laughing Ar fi super sa fie diferenta de doar 2-3 fps...Placa mea video de acum e suuper slaba

| Kleb explică (pentru Frank51):

Dar esti absolut sigur ca nu o sa fie o diferenta mai mare? Gen 20-30 de fps-uri?

| NLS a răspuns (pentru Kleb):

In primul rand, diferenta pe x8 e mult mai mare.

Dar tu ai 2.0 x16, asa spune producatorul cel putin.

Pierderea va fi cam de 8-10% fata de 3.0. x16

Iar slotul se numeste PCIex, nu PCI (au existat si placi video conectate prin PCI mai demult, nu foarte multe... dar e cu totul altceva, in rau)

| Frank51 a răspuns (pentru Kleb):

Si eu m-am documentat putin. Initial credeam ca nu intra, dar m-am uitat pe niste imagini pe google si portul are lasata o iesire pentru restul placii video catre spate. Poti verifica asta pe placa ta de baza ca sa te asiguri. https://ibb.co/bU44Nz

| Kleb explică (pentru NLS):

Deci pana la urma zici ca, daca as pune un gtx 1050 de 2gb s-ar potrivi la pini? si s-ar misca ok pe jocuri? Aaa si apropo..Cu ramii, sunt PC3-12800 si sunt 800 dual channel deci 1600mhz

| Frank51 a răspuns (pentru Kleb):

Nu pot sa te asigur. M-am uitat pe niste benchmarkuri si diferentele sunt foarte mici, dar nu bag mana in foc ca asa o sa fie si la tine. Mie mi-a luat 3 minute sa verific si compatibilitatea cu placa de baza, si performantele posibile, nu le scot de la mine, nu te nasti invatat, inveti pe parcurs... big grin

| Kleb explică (pentru Frank51):

Am inteles, mersi frumos

| NLS a răspuns (pentru Kleb):

Banuiam ca e vorba despre PC3-12800

Nu doar ca e compatibil fizic, dar face sistemul destul de echilibrat.

Insa mai strange pana poti lua o placa de 4GB, cea de 2 nu merita.

Toate jocurile din ultimii ani au grafica destul de pretentioasa (si continua vertiginos sa creasca standardul), asta inseamna multe texturi de incarcat in RAM-ul video.
2GB sunt depasiti.

| Kleb explică (pentru NLS):

Si ce placa video sa cumpar de 4GB? Ca am vazut pe cateva site-uri ca 1050 de 2gb e mai bun ca un rx550 de 4...Si nu stiu ce sa zic nici despre 1050ti

| NLS a răspuns (pentru Frank51):

Ce spui tu acolo e corect, o placa x16 intra intr-un slot x8, si va pierde cu aceasta ocazie din viteza, datorita latimii de banda injumatatite.

Chestie e ca placa lui (Asus p8h61) are totusi x16, asa apare pe site-ul producatorului.

| Kleb explică (pentru NLS):

Eu am vazut pe cpu-z ca scrie pci x8 2.0 si de asta spun eu

| NLS a răspuns (pentru Kleb):

Da, e mai buna, insa RX550 e slaba prin tehnologie, poate sa aiba si 8GB ca tot nu bate un 1050

Pentru jocuri de acumm 3-4 ani, 2GB RAM la video sunt suficienti, daca vrei sa joci ceva actual ai nevoie de (minim) 4 pentru o experienta placuta.

| Kleb explică (pentru NLS):

Eu nu as vrea sa joc jocuri gen FarCry 5 sau eu stiu ce...Jocuri gen, Gta 5, CSGO, euro truck simulator 2 si astea..si mai noi de 2015 ar fi doar fifa 15, sau 16.