| Kisama a întrebat:

Daca reinstalez windows-ul, pot scapa de orice virus avut, mai exact de Gandcrab 5.0.4?

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Scapi doar de virusii de pe partitia Windows-ului dar in general acolo se localizeaza toti.

| RAY a răspuns (pentru Lioana):

O posibilitate e reinstalare unui linux acei virusi nu vor putea sa faca nimic ei fiind programati pentru windows

| Kisama explică (pentru Lioana):

Asta nu e un virus oarecare, Grandcrab este facut sa iti cripteze datele apoi sa te puna sa intri pe Darkweb pentru a platii o suma sa primesti un key pentru decriptare, dar ce vreau eu sa aflu este, daca fac reinstalarea win, una completa ar trebui sa ii stearga criptarea lui pentru ca vor fii documente noi, nu? Cel putin asa sper

| Lioana a răspuns (pentru Kisama):

Nu cunosc virusul ca sa-ti spun daca scapi de el sau nu dar tu incearca oricum reinstalarea windows-ului si vezi ce se întâmplă.

| Kisama explică (pentru Lioana):

Am intrebat un it-ist despre acest virus, se pare ca reinstalarea o sa stearga ori ce urma de criptare si o sa fi totul ca in prima zi de cumparare a laptop-ului, multumesc tuturor pentru mana de ajutor intins si sfaturi, as vrea sa pot da funda tuturor, o sa mai revin cu un update dupa ce fac reinstalarea pentru a va informa in caz ca o sa mai apara ceva in genu acesta pe TPU

19 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu prea poti scapa cu simpla re-instalare.
Virusii mai pot fi si pe cealalte partitii, dar si pe stick-urile USB sau card-urile etc. care au fost conectate la calculatorul infectat.

Cel mai bine este sa-ti instalezi un program antivirus puternic (de exemplu AVG Antivirus Free), cu care sa scanezi si sa elimini virusii, si care iti apara si supravegheaza sistemul in permanenta.
Singura recomandare: sa nu incerci versiunea completa oferita, fiindca peste 30 zile ramai fara antivirus daca nu platesti! Versiunea Free este mult suficienta pentru un calculator personal de acasa (si nu numai).

Mai ai o posibilitate, de folosinta unica, sa scapi de virusii de pe calculator (nu si de pe alte dispozitive USB), scanand online calculatorul tau:
https://www.eset.com/us/home/online-scanner
Trebuie sa bifezi toate casutele de optiunile pentru scanare adanca!

| Kisama explică (pentru Bula):

Poate ar fi btrebuit sa adaug un link pentru acest virus, dar il voi spune pe scurt, acest nu e un virus obisnuit, este facut special sa iti cripteze datele apoi sa le poti decripta pentru o suma de bani, sincer nu prea inteleg cum functioneaza dar eu imi pot acceasa pozele si restul dar oricum le am pe stick salvate mereu iar acela este curat 100%, acum intrebarea ar fi urmatoarea, daca as reinstala win complet in ambele partitii, pot scapa de criptarea lui? Pentru ca ma gandesc ca de la reinstalare acelea vor fii documente noi si nu vor avea criptarea pe ele, te rog corecteaza-ma daca gresesc aici pentru ca nu sunt expert si as vrea sa aflu pentru a stii ce sa fac in continuare

| Bula a răspuns (pentru Kisama):

AVG, versiunea platita are un modul exact impotriva virusurolor care cripteaza (si nu numai), licenta costa mai putin de 40 euro.
Eu folosesc varianta free, si acesta blocheaza orice e suspect, daca am setat supraveghere maxima.
L-am incercat cu 2 asemenea virusi, chiar cu extensia modificata (din exe in -x-), iar copierea l-a blocat instant atat pe- cat si de pe stick.

| RAY a răspuns:

Descarci malwarebytes si scanezi tot ce ai apoi o formatare completa de hard si o reinstalare de windows si atunci cam da scapi, ca antivirus recomand avira free sau pe banii Kaspersky dar consuma

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Kaspersky are versiune gratuita pentru un an.

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

Nu stiam, de cand?

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

De cativa ani, cel putin.

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

Ce chestie nu stiam

| sierra1 a răspuns:

Sau dacă o altă partiție deja infectată rămâne neatisă, după instalare se infectează la loc

| doctorandus a răspuns:

Http://dban.org/

Nu merge pe SSD-uri.

| Kisama explică (pentru doctorandus):

Deci daca as reinstala complet win, nu ar ajuta la nimic? Pentru ca Gandcrab este un virsu ce cripteaza datele si te pune sa platesti pentru a le folosii, sincer e cam prostesc virusul si nu folosesc numic din datele criptate, pozele functioneaza perfect si oricum le am pe stick care e curat, de malware am scapat din prima zi si de pop-urile continue pe desktop, dat criptarea a ramas si imi fac griji ca pe viitor sa nu fie vreo problema, ca sa revin inapoi pe intrebare, daca fac reinstalarea completa crezi ca o sa stearga criptarea ele fiin documente noi fara virusi?

| doctorandus a răspuns (pentru Kisama):

Incearca sa instalezi asta: https://blog.360totalsecurity.com/......vengeance/

Pe urma folosesti unealta de descifrare.

| Kisama explică (pentru doctorandus):

Multumesc pentru site, antivirusul a ajutat....pana am dat restart, se creaza la loc, se pare ca e un virus destul de agresiv si recent, a fost detectat prima data in ianuarie 2018 si a infectat milioane de oameni, printre care si eu, ma gandesc sa sterg absolut tot si sa vad de sterge fisierele criptate pentru a le inlocui cu unele noi, ma tem ca o sa fie posibilitate ca virusul sa ramana si sa pastreze fiserele criptate in continuare, dar mai bine sa incerc decat sa platesc jegosii fara munca care vor bani usor, imi poti spune cum sa dau un complet wipe la ssd+hard, absolut tot vreau sa sterg

| Lioana a răspuns:

Ok. Ma bucur ca ai primit vesti bune. Sper sa scapi cu bine de acel virus.

| Kisama explică (pentru Lioana):

Update dupa o saptamana de la reinstalare, totul este complet normal, nici o uram de criptare sau virus in nici un fel, multumesc inca odata tuturor pentru sfaturile date