| anonim_4396 a întrebat:

Daca resetez modemul bagand acul sau orice ce incape in acel orificiu care are un mic buton inauntru dupa mai trebuie sa ii fac setari din calculator sau il pornesc normal si o sa mearga?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu-ti recomand resetarea din buton a routerului (resetare la rece), doar in caz extrem!

Daca ti se blocheaza routerul, este suficient sa scoti alimentatorul lui din priza pentru 15-20 secunde, dupa care-l bagi inapoi si astepti un minut. Routerul va fi resetat "la cald" si va pastra toate reglajele facute ulterior achizitiei, adica exact pe cele facute sa-ti mearga bine internetul.

Cu resetarea routerului (resetare rece, din buton) se sterg TOATE setarile facute in router pentru a functiona in reteaua ta locala si conectare la internet. Routerul va re-primi configuratia initiala, din fabrica, fara posibilitatea de conectare a mai mult de 1 aparat (calculator, laptop, telefon, tableta etc.) in acelasi timp!

| Bie19 a răspuns (pentru Bula):

Si aceasta resetare la rece este de unica folosinta sau o pot folosi de mai multe ori?

| Bula a răspuns (pentru Bie19):

Poti folosi de cate ori vrei, dar pe urma va trebui se refaci toate reglajele, pentru ca sa-ti mearga internetul bine pe toate aparatele conectate. Tocmai din acest motiv nu ti-l recomand, e mai mult pentru specialisti.

In schimb, resetarea la cald o poti face ori de cate ori e nevoie (cand ti se blocheaza routerul in mers, la toate aparatele conectate).

| darrio2007 a răspuns:

Este de ajuns doar sa-l scoti din priza cateva secunde si apoi il bagi la loc. Nu umbla acolo.

| FaraNumePls a răspuns:

Salut, îl pornești atâta tot si va merge.
Funda? happy

Răspuns utilizator avertizat
| Bă_Dany_1999 a răspuns:

O sa ti re reporneasca doar atat! stai linistit nu pateste nimic este ca si cum la-i oprit si l-ai repornit