| Wehrmacht a întrebat:

Daca setez placa video din meniul ei pe modul game si isi mareste frecventele dar nu creste temperatura se poate arde?

Răspuns Câştigător
| evostyle7 a răspuns:

In mod normal nu. Are o temperatura maxima admisa, care, in cazul daca e atinsa ti se inchide pc-ul automat. Dar daca ai sursa mare, si cooler bun pe placa video nu o sa ai probleme.

1 răspuns:
| dadonexus a răspuns:

Nu exista "are o temperatura maxima admisa" regula cu shutdown se aplica doar la procesor! Este setata din bios nu se aplica si la celelalte componente.Concluzia? Nu dai oc la placa video mai ales daca e una de 500 lei pentru ca nu are cooler bun sa nu mai vorbesc de faptul ca o sa dea crashuri(ecran in dungi colorate, distorsionari de imagine, textura incompleta). Vrei sa asculti de sfatu meu bine nu vrei mergi pe mana altuia si o sa te convingi ca am avut dreptate