| qwerty a întrebat:

Daca tin pornit un router wireless in casa, exista riscul sa-mi afecteze sanatatea?

Răspuns Câştigător
kratos
| kratos a răspuns:

Aceasta posibilitate nu exista.

12 răspunsuri:
Shin
| Shin a răspuns:

Ca o mica continuare la ce a spus @luchass, "Ai mai multe șanse să mori instantaneu călcată de un autobuz..." "... la etajul 10, decat să te omoare un amărât de router"

Numai bine, Shinwinking

| costymaximus a răspuns:

Nu exista

| danbnz a răspuns:

Da, o sa-ti cada capul de la aceasta framintare!

| hugo a răspuns:

Nu are legatura cum nu are legatura tamaia cu aspirina!happy

| xibalba a răspuns:

Nu, mai repede te imbolnavesti de la mancarea fast food decat de la un router.

| Live.Laugh.Love a răspuns:

Frate.esti glumet laughing

| Roby67 a răspuns:

W-Lan este si in multe aeroporturi, gari, hoteluri, burse, parcuri, etc, deci daca este nesanatos wedeam mai multi oameni bolnavi prin parcuri cu un Laptop in mana

| Pho3nix a răspuns:

Glumesti?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De afectat, el afectează, pentru că undele wireless la 2, 4, respectiv 5GHz (depinde de router) radiază. Dar nu te omoară în viața asta, ci în vreo 1000 de ani. Ai mai multe șanse să mori instantaneu călcată de un autobuz decât să te omoare un amărât de router.

Răspuns utilizator avertizat
| Marsy27 a răspuns:

Din cate am aflat eu, daca esti expus un timp foarte indelungat la undele radio, wireles, sau alte tipuri de unde, risti ca, creierul sa fie afectat. Asta consta in migrene, cresterea starii de stres si toate astea duc la pierderea capacitatii de concentrare. Deci mai pe scurt. e bine ca pe timpul noptii sa inchizi routerul.

| sevenx a răspuns:

Raspunsul scurt este DA.
Radiatiile electromagnetice afecteaza sanatatea. Intrebarea la care inca nu s-a raspuns este : cat de tare o afecteaza, care sunt particularitatile si de la ce nivel de expunere(timp si intensitate) in sus?
Comunitatea oamenilor de stiinta, in diverse conferinte, a inceput sa recomande un nivel de expunere de sub 10microW/mp pentru frecventa GSM (1800MHz). Un router wireless intr-un apartament iti asigura undeva 400-500microW/mp si la o frecventa mai mare (intre 2Ghz si mergand pana la 5GHz, uzual fiind 2. 4GHz).
Efectul unui astfel de camp electromagnetic este acela ca produce vibratii in moleculele de apa, de fapt produce un stres. Organele noastre sunt perturbate de la functionarea normala si incep sa nu mai lucreze in parametri optimi.Asta nu inseamna ca se opresc, insa sunt afectate. Si o masina poate sa scoata fum cu caruta, sa consume dublu decat in carte, sa scartie si totusi sa mearga....si facand analogie oamenii vor spune....pai ce toate masinile sunt stricate si stau pe dreapta?
Concluzia o tragi singur.
Recomandarea mea:
-evita router wireless
-evita telefon DECT
-minimizeaza durata convorbirilor la telefonul mobil
-foloseste la telefonul mobil hands-free
-daca esti in apropierea unor antene GSM exista acum si in Romania solutii de protectie (perdele si vopsele antiradiatii).
Cu stima.