| Transformice1 a întrebat:

Daca toate scanerele sunt automate, cum poti scana site-uri pentru raportarea vulnerabilitatilor? Ce alte scanere mai sunt? Spre exemplu BugCrowd zice clar ca folosirea de scanere automate e aproape degeaba.

12 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu vega, metasploit, cu nnap.
Sau cu search pe google folosind dorks, happy sunt o gramada.

| Transformice1 explică (pentru anonim_4396):

Vega e automat, de metasploit nu stiam ca are scanner
Nmap tot automat

| anonim_4396 a răspuns (pentru Transformice1):

Pai fa-ti tu atunci scanner-ul tau, scrie-l cu cum iti place.

| Transformice1 explică (pentru anonim_4396):

O doamne, ai macar vreo treaba cu subiectul asta? Chiar daca l-as face si putin probabil sa stiu, tot unul automat ar fi, intrebam daca sunt altfel de tool-uri de care poate nu stiu eu sau e vreo chestie, pe cand tu ai zis 3 scanere sau ai zis sa-l fac singur, deci n-ai zis nimic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Transformice1):

Da bine ma, nu vrei sa te si invat sa spargi site-uri?laughing nu funtioneaza cum crezi tu. happy

| Transformice1 explică (pentru anonim_4396):

Unde dai. si unde crapa. -.-

| anonim_4396 a răspuns (pentru Transformice1):

E interzis cracking-ul aici. mergi pe forum-uri de specialitate
Da n-o sa-ti dea nimeni munca lui, sa stea sa scrie un script 2 luni de zile, si sa-ti dea tie ce lucreaza elwinking nici cu bani si nici degeaba happy

| Transformice1 explică (pentru anonim_4396):

1. Nu e vorba despre cracking
2. Nu am cerut munca ta sau munca altuia ok? Am plecat de la simpla intrebare ce alte tool-uri de scanare mai sunt in afara de cele automare, iar tu ai inceput, sa zic poate sa te dai destept dar ai dat-o in bara cu fiecare raspuns, deci nici destept nu te-ai dat.
3. Am mai intalnit oameni ca tine, care cand vad ca cineva vrea sa invete domeniul asta sare de parca ar fi cea mai grea chestie, nu-ti place intrebarea/ nu stii raspuns/ nu vrei sa ajuti nu te mai baga.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Transformice1):

Pai poti merge la puscarie pentru asta, asa in prima faza, la prima strigare.
Vrei sa spargi un site, si vrei aplicatie( care e facuta de altul)
Cine te-ar ajuta cu asa ceva?
Sunt companii care isi fac soft-uri proprii, si traiesc din asta.
Cauta vulnerabilitati ale diferitor site-uri, cu acordul proprietarui bineinteles, si ofera servicii de securitate pentru acele servere, daca se dovedeste ca aveau ceva probleme de securitate.
Fiecare om care se ocupa cu asta, are soft al lui scris de el, si el din asta traieste.
De ce ti-ar da tie, sa spargi un site de metin, sau mai stiu eu ce tampenii, (si fara cunostinte)
si sa mai mergi si la puscarie?
Daca te pasioneaza, de ce nu inveti programing, si iti faci tu, apoi cauti companii pentru care sa lucrezi?

| Transformice1 explică (pentru anonim_4396):

Pot merge la puscarie pentru ce?! Pentru ca am intrebat de altfel de scanere decat cele automate?!
Ce treaba are metin? E un mare joc care ma indoiesc ca are puncre slabe care s-ar putea exploata pentru a obtine acces.
Fara cunostinte? Da. ce pot spune, poate nu sunt nici la nivelul de script kiddie, dar oricum am mult mai multe informatii ca tine.
Tia-i facut singur o parere despre ce ai crede tu ca vreau sa fac si ti cu dintii sa crezi ca e adevarata. Chiar sper sa ajung la puscarie pentru ca am intrebat ce tool-uri de scanare mai sunt in afara de acelea automate, SI NU VAD UNDE AM CERUT EU SA MI LE DEA CINEVA ca tot ai zis '' de ce ti-ar da tie, sa spargi un site de metin '', faci afirmatii grave nefondate amice, vad ca esti cam stresat ca am intrebat eu asta, si oarecum ma bucur, pe mine nu ma afecteaza cu nimic, informarea nu e ilegala indiferent de cum ar fie ea. Ramai la ideea ta ca vreau sa sparg conturi de metin sau site-uri whatever, toti marii programatori au fost in situatia mea probabil, cel putin intr-o mica parte, pentru ca nu te nasti cu asa informatii si nu e ca biologia sa o inveti la scoala.
Nu vreau sa sparg niciun site si nu am cerut nicio aplicatie ca sa zic asa
Si pana la urma faptul ca ai zis ca e facuta de altul nu duce la nimic, si tu stai pe site-ul asta care e facut de altul, sistemul tau de operare e facut de altul, nimic nu e al tau ca sa o luam asa, nici motorul de cautare nici nimic. Asa ca te rog nu te mai baga in subiecte care te depasesc enorm, pot sa-ti spun cu niste argumente foarte solide ce vreau sa fac si detalii, doar ca tu nu ai stiut sa intrebi, esti genul de om care inca merge pe principii nefondate cum e '' femeile nu stiu sa conduca '', deoarece de la o simpla intrebare tu te-ai dus cu gandul ca sunt un copil de 11 ani are cauta pe google '' cum sa spargi site-uri de Facebook ''
Wrong!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Transformice1):

Mi-ai scris titamai romanu.
Pai daca nu vrei sa spargi site-uri, atunci pentru ce-ti trebuie?
Ca vad ca intrebi numai de cracking tu, la tine pe profil. ca kali linux, ca hackeri cu raspberry pi. ca ce este mirc ( daca nu l-ai prins, inseamna ca esti mic rau ) ca sunt hackeri pe mirc?
sql injection, si dupa aia imi scrii titamai matzu de cuvinte sus, ca de fapt nu vrei sa spargi site-uri.
Daca asa viitor vrei, fa cursurile de la kali, sunt cu bani, dar dupa aia stii sa spargi site-uri laughing
da cu sql injection ce vrei sa faci?
La ce te-ar ajuta nu stiu.
Te-a batut unu pe supermario sau minecraft sau ce va jucati voi, si vrei sa te razbuni sa-i spargi site-u? laughing
V-a luat calculatoru mintile si cand iesiti afara din casa, faceti ochii aia mici ca liliecii pe lumina laughing mai lasa naibi de kali.

| Transformice1 explică (pentru anonim_4396):

Mor rolling on the floor Da, m-a batut unu pe supermario sau minecraft, esti penibil, pot sa intreb despre orice, e strict problema mea asta si am mai zis ca am intrebat de curiozitate, n-am incercat sa sparg nimic si nici daca as fi incercat nu ti-as zice tie, te crezi mult prea superior pentru ce stii. Bine ca sunt eu mic rau, sa zicem ca eram mic rau, as a te-ai fi comportat cu cineva de 10-12 ani cat ai insinuat tu? laughing Again, penibil. E dragut ca ne-a luat calculatorul mintile doar pentru ca tu probabil ai ajuns intr-un punct, iar cand vezi ca cineva vrea sa ajunga aproape in acelasi domeniu te ataci tot de parca nu ar fi pentru toata lumea.
Poti sa crezi ce vrei in functie de ce fac, de ce varsta am, de ce intrebari pun, esti irelevant :*!