| Sonia822 a întrebat:

Daca un incarcator de tlf sta permanent in priza, consuma curent? Cau consuma doar cand atasez telefonul la incarcat?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pe acel circuit închis pus în priză circulă curent, se încălzește. Tensiunea pentru cre este proiectat să funcționeze este de 220 V. Dar peste noapte când nu sunt consumatori tensiunea în rețea crește la 240 V. Îl supra solicită.

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un încărcător de telefon este un transformator. Fiind în priză tot timpul sub tensiune, poate să explodeze și să producă un scurt circuit sau un incendiu. S-a mai întâmplat.

| Sonia822 explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai si de ce imi dai link pentru transformator cu aplicatii in industrie? Functioneaza la fel ca un incarcator de telefon?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Sonia822):

Principiul e fix ala. Uite ca zice si sadrian mai pe romaneste... P.S. Eu mai mereu am un incarcator in priza, chiar daca nu incarca nimic. Inclusiv chinezarii din vremuri imemoriale, unul nu mi-a facut probleme. Asta de vreo 14 ani incoace, nu de ieri-alaltaieri.

| Digikey a răspuns:

Consuma si cand nu este conectat telefonul, dar foarte putin.Intr-un an se apropie de un leu.

| Algo098 a răspuns:

Exemplu: incarcator Samsung de 5V/1A, consuma in gol in medie 0, 02mAx230V=4,6mW=0,0046W, iar cu telefonul pus la incarcat maxim 18mAx230V=4,1W. In functie de modelul incarcatorului, consumul in gol difera, dar e mai mic decat cu telefonul atasat. (alt incarcator tot de 5V/1A consuma in gol 0, 5mAx230V = 115mW = 0, 115W, altul 0, 8mAx230V = 184mW = 0, 184W)

| SoulReaver a răspuns:

Da consuma. Se poate incalzi si lua foc in unele cazuri.

| AlleXuSS a răspuns (pentru SoulReaver):

De consumat consuma dar foarte putin!
Dar asta cu incalzitul si lua foc mai rar!
Deoarece incarcatorul fara telefon este un circuit deschis!
Incarcatorul cu telefonul conectat este un circuit inchis! nu stau sa-ti explic detaliile intre cele 2 daca ai facut fizica si ai fost atent la ore ar trebui sa-ti dai seama despre ce vorbesc!
Salut!

| sadrian46 a răspuns (pentru AlleXuSS):

Pe acel circuit închis pus în priză circulă curent, se încălzește. Tensiunea pentru cre este proiectat să funcționeze este de 220 V. Dar peste noapte când nu sunt consumatori tensiunea în rețea crește la 240 V. Îl supra solicită.