| dannys a întrebat:

Daca vorbesti pe messenger-ul de pe Facebook si nu ai locatia activa pe telefon se poate descoperii de unde am vorbit ultima data(locatia mea), cel mai tare heker mi-o poate gasi?

18 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca nu ai activat locatorul (gps), atunci ti se poate afla in zona carui turn gsm ai fost, cu precizie de cateva zeci de metrii.

| dannys explică (pentru Bula):

Nu am nimic activat, nici macar la vreme nu am activaat orasul dar l-am scris pe telefon orasul( sa vad starea vremii) si atunci imi zice atingeti pentru a activa accesul la locatie.Asa cred ca nici ala nu este activat(dar am in lista de locatii orasul actual).Tu ai spus aici ca daca nu am activat locatorul (gps) atunci ma poate localiza?

| Bula a răspuns (pentru dannys):

Evident, dupa convorbirile telefonice, sms-uri.

| Evolution a răspuns:

Da, poate sa afle zona dar nu precis ca si cum ar fi gps (adica locul exact).
Gen orasul se poate afla.
Oricum... nu inteleg de ce iti faci griji, nu esti cautata de mafie sau ceva laughing. Traim in secolul 21, foarte usor se afla informatiile despre persoane.

| dannys explică (pentru Evolution):

Mi-am schimbat orasul din cauza unui hartuitor (obsedat) si azi cred ca am cazut intr-o capcana ca dupa 2 ani de zile sa imi scrie mesaj sora hartuitorului.Si inca imi este frica ca nu a-si vrea sa gaseasca nici orasul unde m-am mutat din cauza lor

| Evolution a răspuns (pentru dannys):

Ai fost la politie? La modul cel mai serios vorbesc.
Cunosc pe cineva (baiat victima) care il cauta un tigan si tiganul din cauza ca l-a amenintat pe internet cu moartea s-a ales cu dosar penal.

| dannys explică (pentru Evolution):

Am fost si nu s-a rezolvat nimic la momentul respectiv.Asa ca am avut de ales intre 2 variante ori sa mor ori sa dispar din zona ca sa scap.Asa ca am ales sa ma mut din oras si am fost linistita pana azi.

| Alex_Florin_1980 a răspuns (pentru dannys):

Prima data mai bine te-ai duce la politie laughing)). dupa te protejezi digital

| dannys explică:

Sa inteleg ca acum poate localiza orasul sad si alta data pe mine.Va multumesc mult tuturor.

| Bula a răspuns (pentru dannys):

Ar fi bine sa-ti schimbi si telefonul si numarul, daca e asa mare pericol.

| Evolution a răspuns (pentru dannys):

Fuga nu e o solutie. Nu e o metoda legala dar chiar nu ai parinti / prieteni mai fortosi sa il "scuture" putin si sa ii bage mintile in cap?
Poti sa ii intinzi o capcana sau nu stiu dar sa fugi mereu si sa stai cu frica asta mai ales in ziua de azi nu e ok.

| dannys explică (pentru Bula):

Nu imi stie numarul de il folosesc acum dar azi am vorbit prin messenger-ul de la Facebook(el la mine este blocat peste tot)dar m-au gasit prietenii comuni de la noi din oras si nu le-am acceptat prietenia dar azi m-ia scris sora lui sa ma intrebe daca am venit acasa si eu i-am raspuns fara sa gandesc prea mult (daca nu este ea cea care m-ia scris) doar in cateva cuvinte i-am raspuns.

| dannys explică (pentru Evolution):

Atunci a fost o solutie fuga. Datorita lui nu mai aveam prietenii si parintii mei il primeau in casa.Este o persoana cu mai multe fete cu mine se comporta urat ma urmarea si hartuia peste tot si cu parintii mei se comporta ca si nimic nu s-ar fi intampla.Si parintii mei nu ma credeau cand le spuneam ca nu ma lasa in pace, ca imi ameninta prietenii.In ochii parintilor mei eu am fost aia rea si el ala bun si respectos.

| Bula a răspuns (pentru dannys):

Problemele tale, intr-adevar sunt din cauza ca NU TE GANDESTI, asa cum ai si scris.
Gandeste-te INAINTE si nu dupa, cand poate fi deja tarziu!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Iar ai fugit de acasa!?winking

| Alex_Florin_1980 a răspuns:

Daca vorbesti cu el ( cel mai tare,, heker" ) iti poate afla ip-ul si locatia prin aplicati mai putin cunoscute sau cmd. mai poate afla daca ai activat gps-ul printr-un turn gsm. daca nu te certi cu hackeri mari sau nu descarci apk de tip spyware sau mai stiu eu cum, n-ar fi probleme. ar mai fi cateva cazuri dar mi-e lene sa raspund

| AlexandruMMM a răspuns:

Cei mai mari hackeri te pot gasi si cu ajutorul contului tau de TPU.
Anonymous au spart site-uri ale guvernului si crezi ca nu pot sa-ti afle IP si mai apoi locatia? Sa fim serioși, pentru ei ar fi o joaca de copii.

| llLarisa a răspuns:

Lol. stai cuminte madono ca nu te cauta nimeni. laughing nu te mai da asa importanta laughing