| GigiDurul a întrebat:

Daca vreau sa am mai multe fps-uri pe un joc ce ar trebui sa schimb?
Placa video?
Ram-ul?

Răspuns Câştigător
| KanameKuran a răspuns:

Depinde de joc, unele au nevoie de procesor mai bun (CPU), altele de placa video (GPU), altele de mai mult RAM, iar altele de spatiu de stocare mai rapid (SSD).
De ex: CS:GO foloseste, in principal, CPU. Adica degeaba iti iei GPU foarte scump, FPS-ul va fi aproximativ acelasi (+-10fps), pentru acest joc.
Witcher 3 foloseste, in principal, GPU. Adica degeaba ai 123012Gb RAM, sau CPU foarte scump, FPS-ul va fi aproximativ acelasi.

In general, foarte putin jocuri au nevoie de mai mult de 8Gb RAM, deci daca ai un 12-16Gb RAM in pc, atunci nu ar trebui sa te ingrijorezi de acest lucru.
Un CPU decent (orice Intel din generatia 7-8, ar trebui sa fie bun, iar daca ai un i7 si gen 5 este buna) ar trebui sa fie indeajuns pentru mare majoritate a jocurilor din ziua de azi.
Cat despre GPU, orice peste gtx 1050ti (ex:1060, 1070, 1080, 1080ti, etc.) iti va fi indeajuns.
Toate acele componente iti vor da posibilitatea de a te juca aproape orice joc la 60+fps, setari medii-mari, poate chiar ultra. Si absolut orice joc (de pc, si poate chiar si unele de consola, cu un emulator), la setari minime.

Cel mai bine, scrie pe google: "Can i run it: ***", iar in loc de *** scrii numele jocului. Descarci aplicatia si iti va spune exact ce componenta necesita un "upgrade" pentru a face jocul sa ruleze mai bine.

| alexboss2020 a răspuns (pentru KanameKuran):

La witcher 3 te inseli, ai nevoie de ambele cu toate ca se bazeaza mai mult pe placa video si procesorul poate faca diferenta!

| KanameKuran a răspuns (pentru alexboss2020):

Ei bine, daca citesti comentariul meu, vei vedea ca zice clar: "witcher 3 foloseste in principal GPU" Nu am zis ca cpu nu conteaza, am zis ca gpu are un impact mult mai mare asupra FPS, fata de cpu.

| alexboss2020 a răspuns (pentru KanameKuran):

Am observat, scuze de greseala!

11 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Uita-te si tu la cerintele jocurilor si compara cu ce ai tu.
Trebuie sa schimbi tot.
In caz ca nu ai vazut, un joc nou cerere la recomandat i7, 16 gb ram si un gtx 1060.
Nici fx-urile celor de la amd nu mai sunt cautate, se cere ryzen!

Bula
| Bula a răspuns:

Specialistul tau de service.

| NLS a răspuns:

Placa video conteaza mai mult, in proportie de ~70%, dar asta nu inseamna ca poti cupla un GTX1060 cu un procesor P4 sau altceva din 2009, si sistemul sa aiba 1-2 GB DDR1!
E necesar un oarecare echilibru intre componente.
Da detalii despre procesor si RAM, placa video, si vei primi raspuns adecvat. (daca ajunge sa pui o placa video mai buna, sau intregul sistem e slab si in consecinta, pentru performanta in plus, trebuie sa schimbi mai multe/sau tot)

| alexboss2020 a răspuns:

Ca sa iti raspund la intrebare din alta perspectiva am sa te iau usor
Daca vrei sa ai mai mult fps-uri trebuie sa schimbi procesorul si placa video, daca vrei sa nu mai ai frame drop-uri trebuie sa adaugi mai multa memorie ram!
Daca ai un procesor slab si o placa video slaba si vrei sa iti achizitionezi una mai puternica nu este ok deoarece trebuie sa ai un echilibru intre componente, nu poti pune un i3 cu un gtx 1080 sau sa faci gaming cu un i7 7700k si un gtx 1050
Ram-ul iti poate marii in jocuri cu 3-7 fps daca ii pui o frecventa mai mare si latenta ramane ok!
Dar placa video si procesorul iti genereaza cele mai multe fps-uri!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pc-ul

| AlexSalling a răspuns:

Ambele, dar mai bine iti cumperi alt calculator/laptop. Daca incerci sa schimbi chestii pe laptop, il poti da gata. Sa zic ca sa adaugi RAM pe laptop, nu-i o problema.

| Ax3LdeV a răspuns:

Daca nu zici ce ai(pc specs) nu avem de unde sa stim in ati da o informatie corecta

Răspuns utilizator avertizat