| anonim_4396 a întrebat:

Daca vreau sa iau o placa de baza cu frecventa MHZ peste 1066, placa video trebuie sa aiba aceiasi frecventa?

6 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Nope, n-au nici o legatura frecventa memoriei de sistem cu frecventele placii video. MHz aia ai placii de baza se refera strict la viteza memoriei, ca sint mai multe cipuri pe placa aia, fiecare cu treaba/frecventa lui.

| SouLIce a răspuns:

Frecventa aceea este valabila petru memoria ram nu pentru placa video
Deci nu trebuie sa aiba aceeasi frecventa

| SilviaDulcik a răspuns (pentru SouLIce):

Soul-Ice, cred ca Hitler se refera la FSB.
Hitler, FSB nu are legatura cu placa video, are legatura cu procesorul si podul de nord de pe placa de baza.

| Constantin_Mircea_1988 a răspuns:

Modelele de placi de baza din 2012 in coace nu mai folosesc fsb, lucru foarte bun..se observa performanta.

| SilviaDulcik a răspuns (pentru Constantin_Mircea_1988):

Da, dar cred ca el are o placa de baza cu tehnologia FSB.

| Constantin_Mircea_1988 a răspuns (pentru SilviaDulcik):

Cred ca da.dar el vrea sa isi cumpere alta placa de baza..si i-as recomanda ceva pe soket 1155 ceva de la Asus (dupa parerea mea sunt cele mai stabile). Un prieten si-a cumparat un gigabyte si deja are probleme (se incinge, pe site scrie ca suporta memorii de 1333 dar in realitate trebuie sa i faci overclock, se restarteaza..si cam atat)