| Georgian07777 a întrebat:

Daca vreau sa-mi schimb memoria ram si memoriile sunt firme diferite dar aceleasi specificatii, este vreo problema?

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Daca toate specificatiile sunt identice
(toate trebuie sa fie de aceeasi capacitate, frecventa, latenta si voltaj) poti sa pui impreuna placute de la producatori diferiti.
Eu am in PC 2 placi de la KingMax si 2 de la Corsair.
La fel de bine pot sa fie si 1 si 1.

Daca ai 2 placute in total, si 4 sloturi, atentie la ordinea de asezare in slot, conform manualului placii de baza (asta ca sa nu pierzi Dual Channel).

| PainTech a răspuns:

Dacă totul e identic ca specificații tehnice merge fara probleme, chiar în dual channel.

Presupunând că placa de baza poate suporta cantitatea respectivă de memorie RAM.

| Zuzu1991 a răspuns:

Nu