| daniel150824 a întrebat:

Daca vreau sa schimb complet memoriile ram din calculatorul meu(1333 mhz) trebuie sa cumpar memorii cu aceeasi frecventa (1333MHZ) sau noile memorii pot avea o frecventa mai mare?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

1. E indicat sa aiba aceeasi frecventa, pentru ca altfel vor lucra la frecventa placii cu frecventa mai mica, insa nu o sa functioneze in Dual Channel.

2. Mai trebuie sa aiba si aceeasi latenta (CL number), altfel nu vor fi vazute de BIOS / vei primi erori. (trebuie sa le aduci manual la aceeasi latenta din BIOS daca vrei sa functioneze, si exista placi de baza care nu te lasa sa faci acest lucru)

3. Daca e vorba despre DDR3, asigura-te ca au si acelasi voltaj.

Cum afli latenta si voltajul?
cu CPU-Z
https://linustechtips.com/......e4cb6a.jpg